İş Arayan Vatandaşa Devlet Desteği! 900 TL Yardımdan Nasıl Yararlanılır?

İş bulmak isteyen vatandaşlara devletten destek geldi ! Hükümet iş arayan vatandaşlara asgari ücretin üçte biri kadar ücret ödeyecek. Detaylar haberde.

İş Arayan Vatandaşa Devlet Desteği! 900 TL Yardımdan Nasıl Yararlanılır?

Türkiye’de işsizlik ile mücadele uygulamalarından biri gündemde yerini aldı. Buna göreBaşkan Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği bu yıl üçüncü aşamayla sürmekte olup böylelikle 2,5 milyon kişinin iş sahibi olması hedefleniyor. Aynı zamanda sosyal yardım alanlardan çalışabilecek durumda olanların istihdama katılması daçeşitli desteklerle teşvik ediliyor. Bu doğrultuda adaylar“istihdam yardımı” ile iş arama sürecinde devlet tarafından destekleniyor.

İstihdam Yardımı Tutarı

Hükümet tarafından işsiz vatandaşlara iş olanakları oluşturulmaya çalışılırken aynı zamanda bu iş arama sürecinde de destek sağlanıyor. Bu desteklerden biri de istihdam yardımı olarak bilinmekte olup vatandaşlara işgücüne katılımı teşvik etmesi amacı ile iş görüşmesi için 40 ila 120, çalışmaya başlanması halinde 788 TL ödeniyor.

Hangi Kalemlerde Ödeme Yapılıyor?

İlgili istihdam desteği bünyesinde iş arayan vatandaşlar iş görüşmesine gitmeleri halinde, işe başvuru/kabul aşamasında gereken sağlık raporu, fotoğraf ve benzeri giderleri için 1 yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 120 lira arası yardım alabiliyor. Vatandaşların işe girmesi durumunda, 1 yılda bir defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin1/3'ü kadar nakdi yardım verilmekte olup bu yardım tutarı 2019 yılı için 788 TL olarak ödeme yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 16:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
4d li
4d li - 2 yıl Önce

Tediyeler iyi güzel ama birde diger haklarımız gelsin. Kadrodan sonra kuruluşlarda işleyiş sorunu yaşarken, birde psikolojik olarak yipratmalar başladı. Mobingten tutun hakaret ve fazla calistirmalar hatta ellerinden gelse izin kullandirmamak istemeler.Biz özlük ve sosyal haklarımızı en kısa zamanda istiyoruz.Het geçen gün daha çok zorlaştırıyor idareciler. Ben ne dersem o olur diyor hatta istediğiniz yere gidin diyor.Bize tayin hakkı muhakkak gelmeli.Zor yerlerde çalışmak her neyse ama 657liler tarafından ezilmek ve bu sorunlara göz yumulmasi sorunundan kurtulmak istiyoruz.Samsun çocuk destek merkezi müdürlüğü. Buralarda çalışmak gerçekten çok zor.Aile bakanımız çok iyi biliyor.