İran ve Esad Halep için Çalışıyor!

Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle İran ve Suriye rejim güçleri muhalifleri ülkenin en büyük kenti olan Halep'ten çıkarmak adına önemli çalışmalar yapmaya başladılar.

İran ve Esad Halep için Çalışıyor!
Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle İran ve Suriye rejim güçleri muhalifleri ülkenin en büyük kenti olan Halep'ten çıkarmak adına önemli çalışmalar yapmaya başladılar.Times gazetesi, İran ve Suriye rejim güçlerinin, muhalifleri Suriye'nin en büyük kenti Halep'ten tamamen çıkarmak için büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu yazıyor. Haberde, Suriye lideri Beşar Esad'ın memleketi olan Lazkiye'den Halep'in güneyine yüzlerce askerin gönderildiği, rejimin bölgeye misket bombası saldırıları düzenlediği aktarılıyor.

Buna ek olarak, yerel medyadan edinilen bilgilere göre, İran'ın Suriye'ye 1000 kadar asker gönderdiği belirtiliyor; "İran Devrim Güçleri, Halep'in kuzeyindeki kırsal bölgede üs kurdu. Geçen hafta Suriye'de 11 İranlı asker öldü" deniyor.

Halep yaklaşık 3 buçuk yıldır, rejim güçleri ve muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin güneyi ve batısı büyük oranda El Kaide bağlantılı El Nusra grubunun elinde bulunuyor.

Times gazetesinde yer alan haberde şu ifadelere yer veriyor:

"Halep, muhaliflerin merkezinde etkin olduğu son büyük kent ve kuzeydeki son kaleleri. Kuzey doğusundaki Rakka ve Deyr ez Zor da IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. Rejimin Halep'te olası bir zaferi, muhalefete çok büyük bir darbe indirir."

RUSYA SESSİZ

Esad'ın bir diğer önemli müttefiki Rusya'nın ise Halep'in geri alınması konusunda suskun kaldığını belirtiyor. Rusya'ın hava saldırılarının Halep'teki muhaliflerin Türkiye'den ikmal yollarını kestiğini hatırlatan Times, bu kez Rusya'nın ateşkese uymayı seçtiğini yazıyor. Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy'un, Rusya'nın ateşkese uyan taraflara düzenlenecek saldırılara katılmayacağını söylediği aktarılıyor.

RUSYA TÜRKİYE İLE ANLAŞMAK İSTİYOR

Haberde ayrıca Rusya'nın düşürülen savaş uçağı nedeniyle Türkiye ile arasında oluşan gerginliği gidermeye hazır olduğu da iddia ediliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM EKLE