İnfaz Yasası ile 45 Bin Hükümlüye 2 Ay İzin Geliyor! Kimler Yararlanacak?

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili tarafından İkinci yargı paketi İnfaz düzenlemesini detayları açıklandı. Kimler yararlanacak! Evde infaz nedir! Açık ceza evinde 2 ay izin detayları neler? Tüm bu soruların cevabı haberde..

İnfaz Yasası ile 45 Bin Hükümlüye 2 Ay İzin Geliyor! Kimler Yararlanacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisine önümüzdeki haftadan itibaren gelmesi planlanan ikinci yargı paketi infaz düzenlemesi için perşembe günü Adalet Komisyonunda görüşülecek.

Açık ceza infaz kurumlarında hükümlüler için özel bir düzenleme açıklandı. Kovıd-19 virüs korona virüs nedeniyle açık ceza evi hükümlülerine 2 ay izin getirilecek. Kapalı ceza evinde bulunan hükümlülerden açık ceza evine geçeceklerde bundan yararlanacakları açıklandı. Daha önce bulunan 90 günde bir verilen özel izinlerin kapsamı genişletilecek.

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE KAPSAM DIŞI SUÇLAR HANGİLERİ;

özellikle son günlerde tartışılan hangi suçlar kapsam dışı kalacak. Cinsel suçların kapsam dışında kalacağı açıklandı. Uyuşturucu suçları terör suçları, eşe karşı işlenen suçlar ile cinsel dokunulmazlığına işlenen suçlar ve özel hayatın gizliliğine karşı işlenen suçlar kapsam dışında olacak.

İnfaz düzenlemesinden kaç kişi yararlanacak. Açıklanan rakamlara göre pandemi ile birlikte verilen izinler ile toplam hükümlü tutuklu sayısı 90 bin olarak açıklandı.

HANGİ SUÇLARIN CEZASI ARTACAK? Tefecilik, suç amaçlı örgüt suçların cezalarında artırım olacak.

DENETİM ŞARTLARI DEĞİŞECEK

Denetimli serbestlik uygulamasında ise cezasından 1/5 oranında denetime ayrılabilecek. 1 Temmuz 2016 tarihi öncesi suçlarda denetim 3 yıl olacak. kapsam dışı kalan suçlar haricinde süreler 1/2 olarak hesaplanacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 17:04
YORUM EKLE