İnfaz Yasası Açıklandı! 90 Bin Hükümlü Tutuklu Yararlanacak!

İnfaz yasasının detayları belli oldu. Ak parti grup başkan vekili basın mensuplarına açıklamaları, kapsam dışı kalan suçlar, denetimli serbestlik şartları, evde infaz, şartlı tahliye ile Koronavirüs nedeniyle 45 bin hükümlü izinli sayılacak. işte detaylar..

İnfaz Yasası Açıklandı! 90 Bin Hükümlü Tutuklu Yararlanacak!

İnfaz yasasının detayları belli oldu. Ak parti grup başkan vekili basın mensuplarına açıklamaları, kapsam dışı kalan suçlar, denetimli serbestlik şartları, evde infaz, şartlı tahliye ile Koronavirüs nedeniyle 45 bin hükümlü izinli sayılacak. işte detaylar..45 bin kişi yararlanacak 90 bin kişi yararlanacak. Koronavirüs nedeniyle 30 Mayıs’a kadar izin verilecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi basın mensuplarına bazı açıklamalar yapıldı. İnfaz düzenlemesi ile ilgili merak edilen soruların cevapları belli oldu. Mahkumlara af olarak bilinen ikinci yargı paketi infaz düzenlemesinden toplamda 90 bin hükümlü tutuklu yararlanabilecek.

Tasarı 70 maddeden oluşuyor. Hangi suçlar kapsam dışı olacak? Cinsel suçlar, Terör suçları kadına şiddet, uyuşturucu ticareti suçları, kasten öldürme bu kapsam dışında bırakılacak. Diğer suçlarda infaz hesaplamaları ½ olarak hesaplanacak.

CEZALARI ARTTIRILACAK.

Yapılan açıklamaya göre kamuda ve toplum düzenine zarar veren bazı cezaların arttırılması öngörüldü. Bu suçlardan bir tanesi tefecilik olarak açıklandı. Suç örgütlü kuranların cezası arttırılacak.

Denetimli serbestlik uygulamasında 1 Temmuz 2016 tarihi öncesinde denetim 3 yıl olarak uygulanacak.

EVDE İNFAZ;

0 ile 6 yaş aralığında çocuğu bulunanlar için kadınlar yaşlılar ile ilgili evde infaz sistemi getirilecek. Bu kapsamda iyi hal indirim müessesi uygulanacak.

TBMM’YE NE ZAMAN GELECEK?

Gelecek haftadan itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmeye başlanması bekleniyor. Açık ceza evinde kalanlar 2 ay izinli sayılacaklar. Kapalı eza evinde olupta  açık ceza evine gelenlerde bu uygulamadan yararlanabilecek.

YORUM EKLE