İİBF Mezunları Hangi Kurumlara Yerleşebilir

İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF mezunları hangi kamu kurumlara yerleşebilir, hangi kurumlara yerleşme de avantajlıdır?

İİBF Mezunları Hangi Kurumlara Yerleşebilir

Ülkemiz de 500 bine yakın mezunu bulunan İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF bölümlerine her sene on binlerce aday yerleşmeye ve her sene on binlerce aday mezun olmaya devam ediyor. Hem mezun olan hem de yerleşen adaylar İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF'nin hangi kamu kurumlarına yerleşebileceğini merak etmekte ve hangi kurumlara yerleşirken avantajlı durumda olduğunu merak etmektedir. İşin Olsa ekibi olarak 500 bine yakın mezunu bulunan İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF mezunu adaylar için araştırmalarımızı yaptık ve hangi kurumlara yerleşme de avantajlı olduklarını belirtiyoruz.

İİBF MEZUNLARI HANGİ KURUMA GİREBİLİR

Kamu kurumları pek çok pozisyon için İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF mezunu adaylarını atamaktadır. Ancak adayların en avantajlı olduğu pozisyon Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi PTT'nin gişe memuru ve büro memuru kadrolarıdır. Öyle ki PTT ortalama yılda 5 bin civarında memur alımı yapmaktadır ve gişe memuru ile büro memuru kadrolarına atamalar en çok İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF bölümlerinden yapılmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF mezunu olup Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'ye girerek 80 ile 85 arasında bir puan alan aday sözleşmeli olarak PTT'ye atanabilir. Yine kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Halk Bankası ve bu bankaların katılım bankalarına en çok İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF mezunu aday alınmaktadır yine tüm bankalarda da İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi İİBF mezunları oldukça avantajlıdır. İİBF mezunlarının öncelikle KPSS'den yüksek puan alması gerekmekte olup bu puan ile açıktan atamalarda lisans mezunu olmak nitelik kodları ile pek çok pozisyona rahat bir şekilde atanabilir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan kurt
Erkan kurt - 2 yıl Önce

Yav arkadas 85-90 alsam ptt de ne isim var deli mi bunlar ya

Ahmet ertunc
Ahmet ertunc - 2 yıl Önce

Sağlıkçılar 50 55 diyanet başkanlığına 50 55 gençlik bakanlığı sporcuları 55 60 ama ibff gelince 85 90 ve suriyelileri kamu kurumuna yerleştirmeleri planlanıyor gerçekten yazıklar olsun o kadar emek saf eden insan var

Hatice
Hatice - 2 yıl Önce

Ptt artık kpss ile alım yapmıyor ki