İçişleri Bakanlığı Haziran Ayı Normalleşme Genelgesi Bekleniyor!

Haziran ayı ikinci normalleşme süreci için İçişleri Bakanlığından genelge bekleniyor. haziran ayı için geçerli olacak yeni kararlar haberimizde.

İçişleri Bakanlığı Haziran Ayı Normalleşme Genelgesi Bekleniyor!

Az Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen açıklamaya göre 1 Haziran 2021 tarihi ile geçerli olacak olan normalleşme kararları duyuruldu. Geçtiğimiz ay 29 Nisan 2021 tarihi ile başlamış ve 17 Mayıs 2021 tarihi ile sona eren tam kapanma sürecini ardından ilk Normalleşme kararı atılmıştı. Tam kapanma süreci bitti ve bazı kısıtlamalarda hayatımıza devam ettik. Bu kapsamda 31 Mayıs 2021 tarihinde yapılan Kabine toplantısı sonucu yeni normalleşme kararları açıklandı. Peki Bu yönde İçişleri Bakanlığo Genelge Yayımladı mı?

YENİ KARARLAR AÇIKLANDI!

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası yeni kararları açıkladı. Bu doğrultuda 01 Haziran 2021 tarihi ile geçerli olacak olan kararlar şöyledir:

 • Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.
 • Bu sınırlamalar hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05:00 arasında yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.
 • Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime aşılamada kat edilen mesafe ye göre yeniden belirlenecektir.
 • Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek, saat 24:00'e kadar da paket servisini sürdürebilecektir.
 • Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edecektir.
 • Yaklaşık 13 aydır faaliyetlerini ara vermiş olan kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde pazar günü hariç sabah 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında yarından itibaren çalışabilecektir.
 • Diğer iş yerlerinin pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilecektir.
 • Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.
 • Üniversiteler 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibari ile başlayacak şekilde yürütülecektir.
 • Spor kulüpleri genel kurullarının haziranın ilk gününden itibaren diğer kuruluşlar da haziranın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR!

 • 1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlanacaktır. Diğer okul öncesi eğitim kurumları mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecektir. 
 • 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerimizde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecektir. 
 • Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarımızda yüz yüze eğitime 1 Haziran Salı gününden itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacaktır. 
 • Okullarımızdaki yüz yüze eğitimlere katılım, isteğe bağlı olup "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu"ndaki koşullar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 
 • 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz Cuma günü sona erecektir. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGE YAYIMLADI MI?

Normalleşme sürecine ilişkin İçişleri Bakanlığından genelge bekleniyor. Bu kapsamda her kabine toplantısı sonrasında İçişleri Bakanlığı tüm detayları açıklayıcı genelge yayımladı. Haziran ayı geçerli olacak olan Genelge de yayımlanacak. Bu kapsamda İçişleri bakanlığından açıklama ve Genelge bekleniyor.

GENELGE DEN HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

YORUM EKLE