İçişleri Bakanlığı Bayram Genelgesi: O Kişiler Kabristan Ziyaretine Gidebilecek

İçişleri Bakanlığından bayramla ilgili genelge yayımladı. Yayımlanan bayram genelgesine göre Kabristan ziyaretlerini ilgilendiriyor. İşte genelge detayları.

İçişleri Bakanlığı Bayram Genelgesi: O Kişiler Kabristan Ziyaretine Gidebilecek

İçişleri Bakanlığı 11 Mayıs 2021 tarihi itibari ile yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan yeni genelgede Kabristan Ziyaretleri hakkında bazı kişilerin muaf tutulacağı belirtildi.

Söz konusu genelge " Şehit Ailelerimizin Kabristan Ziyaretleri Genelgesi " olup Şehit aileleri kabristan ziyaretlerinde bulunabilecek. Bu yönde Şehit Aileleri Arefe ve Ramazan Bayramının birinci gini Şehitlik ziyaretlerinde bulunabilecekler. Bu kapsamda Şehir aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Kendi imkanları ile gidemeyecek olanlar Vali ve Kaymakamların koordinasyonunda İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri veya Jandarma Komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan Şehit Ailelerimiz ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda ulaşım aracı ve refakatçı ile ulaşımları sağlanacaktır.

KABRİSTAN ZİYARETLERİ GENELGESİ:

Genelgede, “ülkemizin bütünlüğü” ve “milletimizin birliği” için canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen Aziz Şehitlerimizin Aileleri için dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri Şehitlik ziyaretlerinin özel zamanlar olduğu belirtildi.

Devlet olmanın temel sorumluluğu Şehit Ailelerimizin bu haklı taleplerine, salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla Şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

Şehit Ailelerimiz, Arefe ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bayram öncesinde Valilik/Kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm Şehit Mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit Ailelerimiz kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Vali ve Kaymakamların koordinasyonunda İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri veya Jandarma Komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan Şehit Ailelerimiz ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda Şehit Ailelerimizin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

Din görevlilerince Şehitliklerde dua okunması için Valilik/Kaymakamlıklar tarafından İl/İlçe Müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

Şehit Ailelerimizin, Şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için Vali ve Kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek.

YORUM EKLE