Hizbullah'ın en önemli  komutanı öldürüldü

Hizbullah'ın en önemli  komutanlarından olan Mustafa Bedreddin öldürüldü. Suriye'de Şam Havalimanı yakınında yapılan saldırı sonucunda Mustafa Bedreddin'in öldürüldü öğrenildi.

Hizbullah'ın en önemli  komutanı öldürüldü
Hizbullah'ın en öenmli  komutanlarından olan Mustafa Bedreddin öldürüldü. Suriye'de Şam Havalimanı yakınında yapılan saldırı sonucunda Mustafa Bedreddin'in öldürüldü öğrenildi.Hizbullah'ın önde gelen komutanlarından Mustafa Bedreddin'in Suriye'de Şam Havalimanı yakınında İsrail tarafından yapıldığı iddia edilen bir saldırı sonucu öldüğü bildirildi.

Hizbullah'tan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki bir merkezlerinde gerçekleşen patlama sonucu Mustafa Bedreddin'in hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada patlamanın nasıl gerçekleştiğine dair araştırmanın sürdüğü belirtilirken, zamanına ilişkinse bilgi verilmedi.

MUSTAFA BEDREDDİN KİMDİR?

ABD ve İsrail'in terör listesinde bulunan 55 yaşındaki Mustafa Bedreddin, Lübnan'ın eski başbakanı Refik Hariri'nin öldürüldüğü 2005 yılındaki bombalı suikastla ilgili Birleşmiş Milletler'in (BM) kurduğu özel mahkemede aranan beş Hizbullah üyesinden biriydi.

Eniştesi İmad Mugniye'nin 2008'de öldürülmesinden sonra Hizbullah'ın askeri kanadının başına geçtiği iddia edilen Bedreddin, aynı zamanda Hizbullah'ın kurucuları arasındaydı.

Kuveyt'te 1983 yılındaki bir bombalı saldırıda rolü olduğu gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan Bedreddin, Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgali sırasında buradaki cezaevinden Irak'a kaçmıştı.

YORUM EKLE