Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankaların milyonlarca kişinin hesabından kestiği hesap işletim ücreti ile ilgili karanın çıkmasının ardından başvurular yapılmaya başlandı. Peki hesap işletim ücreti geri nasıl alınır? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Bankalardan hesap işletim ücretini geri almak isteyen kişiler hesap işletim ücreti kesen bankaya dekontları ile birlikte başvuruda bulunabilecekler. Danıştay tarafından verilen bu karara uymayan bankalar için Tüketici Hakem Hakları Mahkemesini başvurulacak. Danıştayın aldığı karar ile birlikte bankalar aldıkları hesap işletim ücretlerini geri ödemek zorundalar. Bankaların hesap işletim ücreti alma hakları tamamen ellerinden alındı. Tüketiciler ise geçmişe yönelik 10 yıllık hesap işletim ücreti ödemelerinin bankalardan iadesini isteye bilecek.

Hesap işletim ücretlerini geri alabilmek için ilk olarak kişiler geriye dönük 10 yıllık ödedikleri hesap işletim ücretleri dekontlarını alacak. Bu dekontları dilekçe ile birlikte bankaya verecek. Eğer banka dilekçe ve dekontlara rağmen geri ödeme yapmazsa kişiler Tüketici Hakem Heyetine başvuracak, başvuru durumunda bankalar hesap işletim ücretlerini Danıştay kararı ile faizi ile ödemek zorunda kalacak. Hesap işletim ücreti dekontlarını geri almak için bankaya yazılı olarak başvuruda bulunmak yeterli. Nezdinizde bulunan banka hesabından hesap işletim ücreti adı altında kesilen tutarların dekontlarının 5411 sayılı yasanın 76. maddenin 1. fıkrası uyarınca tarafıma verilmesini rica ederim yazarak imzalamak hesap işletim ücreti dekontunu almak için yeterli olacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 21:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Sadullah Sağlam
M.Sadullah Sağlam - 3 yıl Önce

Bir örnek dilekçe yazmış olsanız bu kadar yazı yazmanıza gerek kalmayacak. Bankaya veya Tüketici hakem heyetine verilecek dilekçelerin örneklerini yazarsanız daha faydalı bir iş yapmış olacaksınız. Selamlar

SIRADAKİ HABER