Herkes Doğduğu Şehirde Yaşasaydı Hangi Şehrin Nüfusu Ne Olurdu?

​​​​​​​Türkiye'de göç, taşınma olmasa ve herkes doğduğu şehirde kalsaydı şehirlerde nüfus nasıl oluşurdu?

Herkes Doğduğu Şehirde Yaşasaydı Hangi Şehrin Nüfusu Ne Olurdu?

Ülkemizde iç ve dış göçler ile birlikte vatandaşlar farklı yerlere göç ediyor. Göçün en büyük sebeplerinden birisi istihdam olarak bilinirken bunun yanı sıra tarım arazileri, bitki örtüsü, temiz su imkanları da göçü tetikleyen sebeplerden birkaç tanesidir. Peki ülkemizde göç olmasaydı, taşınma olmasaydı, herkes kimliğinde yazan doğduğu yerde kalsaydı hangi şehrin nüfusu kaç olurdu? Hangi şehirde nüfusun ne kadar olacğaına dair Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK önemli bir veri paylaştı.

Doğduğumuz Şehirde Yaşasaydık

Türkiye'nin en büyük şehri Şanlıurfa olurdu. Şanlıurfa nüfusu 2 milyon 839 bin olurken listenin ikinci sırasında 2 milyon 603 bin ile Konya, üçüncü sırada ise 2 milyon 558 bin ile İstanbul bulunuyor. Yine ilk üçün ardından 2 milyon 294 bin ile Diyarbakır dördüncü, 2 milyon 16 bin ile Ankara beşindi, 1 milyon 976 bin ile İzmir altıncı oluyor.

1 milyon 976 bin 178 kişi ile yedinci Samsun, 1 milyon 950 bin ile sekizinci sırada Sivas bulunurken, 1 milyon 893 bin ile Erzurum dokuzuncu şehir, Bursa ise 1 milyon 826 bin 285 kişi ile onuncu sırada yer alacaktı.

Görüldüğü gibi İstanbul'un üçüncü olduğu Ankara'nın ise ancak beşinci olduğu anlaşılıyor. Bu demek oluyor ki nüfusun fazla olduğu İstanbul ve Ankara'da doğum oranları oldukça düşük. 20 milyon kişiye ev sahipliği yapılan İstanbul'da ve 5 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Ankara'daki doğum oranlarının düşük olma sebeplerinden ilkinin istihdam ve maddi sıkıntılar olabileceği ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 01:18
YORUM EKLE