Güvenlik Soruşturmasına İlişkin Yeni Yasal Düzenleme Yolda !

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından memur olma ve yer değiştirme de yeni düzenlemeler geldi.Bir çok madde de değişiklikler oldu. Ayrıntılar haberdedir.

Güvenlik Soruşturmasına İlişkin Yeni Yasal Düzenleme Yolda !

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından memur olma şartlarında değişikliğe gidildi. Komisyon kararı ile memur alımlarında güvenlik soruşması ile arşiv atama hükümleri yeni bir düzenlemeye alındı. Yeni düzenlemeye göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına yönelik bazı kanunlarda değişiklik yapılması talebi komisyondan olumlu döndü. Meslek hayatına ilk kez atanacak ya da kamu hizmetindeki görevlerine tekrar atanacak olan memurlar için yeni düzenleme Resmi Gazetedeki yeni yönetmeliğe göre madde 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 9/A, 9/B, 11, 12, 15. Maddelerde yenilik ve eklemeler yapılırken bir de Geçici Madde 4 eklendi.

Yeni Yasal Düzenlemedeki Değişiklikler

Düzenlenen yeni yasal düzenlemeye göre Kamu kurum/kuruluş arasında naklen atamalarda herhangi bir güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmayacak. Sadece emeklilik ve kişi istifası ile kamu kurumunda ayrılmış ise tekrar ataması durumunda hakkında soruşturma yapılacaktır. Yıkıcı ve Bölücü Faaliyetler kısmı daha da genişletildi. Gizlilik derecesi olan birim ve kısımlar yönergenin hazırlanmasının ardından hem arşiv ve güvenli soruşturması yapılacak hem de Cumhurbaşkanlığına gönderilecektir. Cumhurbaşkanlığına gönderilen yönergeler MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı ) tarafından araştırılacaktır. MİT, kararname görevleri ile yabancı uyruklu kişiler için bu soruşturmayı gerçekleştirirken geri kalan pozisyonların soruşturmasını ise Emniyet Genel Müdürlüğü sağlayacak. TSK personeli araştırması ise MSB tarafından gerçekleşecek. Üst kademe yönetici soruşturmaları Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılacaktır. Güvenlik soruşturmasındaki konu ve detaylar tekrar düzenlenmiştir. Ayrıca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmadaki ön görülen süre iş arşiv araştırmasında 30 iş günü güvenlik soruşturmasında ise 60 iş günü olarak belirlenmiştir.

YORUM EKLE