Fransa Cumhurbaşkanı Emekli Maaşından Vazgeçti..

Fransa ülkesinde yapılan grevler sürerken, hükümet içerisinde de emeklilik sistemi konusunda bir duruş Cumhurbaşkanından geldi. Cumhurbaşkanı emekli olduğunda alacağı tutarı almayacağını açıkladı. Detaylar haberimizde..

Fransa Cumhurbaşkanı Emekli Maaşından Vazgeçti..

Fransa ülkesinde 5 Aralık itibariyle başlayan eylemler devam ediyor. Oluşturulan düzen reformuna yönelik yapılan eylemler devam ederken, bu eylemleri etkileyecek bir hamle Cumhurbaşkanından geldi. Cumhurbaşkanı Macron, aldığı kritik karar ile birlikte emekli olacağında alacağı 20 bin Euro'dan vazgeçtiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Macron emekli maaşının yanı sıra Anayasa Mahkemesi üyeliğinden vazgeçtiğini açıklayarak Elysee Sarayı üzerinden açıklama yaparak; " kararın gösteriş ile alakası olmadığını sadece, savunulan değerlere olan tutarlıktan dolayı alındığı" belirtildi. 

Puanlı Sistem Getirelecek

Macron'dan sonra olucak Cumhurbaşkanları için puanlı çizelgeye geçileceği açıklanırken, bu çizelgeye göre Cumhurbaşkanlarının yapmış olduğu performansa göre emekli maaşları verileceği açıklandı. Öte yandan Macron açıklamaların arkasında olduğunu ve kararından geri dönmeyeceği açıkladı. Bunun üzere grevde bulunan sendikalarda Macron'a cevap olarak noel tatili dahil grevlerine ara vermeyeceklerini ve grevlerine devam edeceklerini açıkladı. Sarı yelekli gösterilerden sonra birçok sektör çalışanı Macron yönetiminin emeklilik kararı için grev başlatmıştı. 5 Aralık itibariyle başlayan grev eylemleri halen devam etmektedir. 

YORUM EKLE