Finlandiya Helsinki'de 90 Gün Yaşam Denemesi Projesi ile Oturum İzni Veriyor!

Finlandiya'ya da oturum izni almak, yaşamak isteyenler için Finlandiya Helsinki'de 90 gün yaşam denemesi projesini sürdürüyor. Peki projenin detayları nedir?

Finlandiya Helsinki'de 90 Gün Yaşam Denemesi Projesi ile Oturum İzni Veriyor!

Dünyanın bir çok ülkesinde bilindiği üzere oturum izni, çalışma izni pek kolay alınamıyor. Buralarda dolar, euro gibi değerli para birimleri kullanıldığı için vatandaşlar yurt dışında oturum izni, çalışma izni almaya çalışıyor. Bir çok ülke projeler ile bu hakkı vatandaşlara verirken Finlandiya'da yeni bir proje başlattı. Bu proje Helsinki'de 90 günlük yaşam denemesi ismi ile gündeme geliyor. Bu proje kapsamında başvuranlar arasından seçimler yapılıyor, kişiler Finlandiya'ya alınıyor eğer başarılı bir deneme yapılırsa yaşama izni, oturum izni, çalışma izni, seyahat izni, eğitim izni vb. gibi Fİnlandiya vatandaşlarına verilen hakların tamamı bu vatandaşlara da verilmektedir. Peki projenin detayları nedir?

Kaç Bin Başvuru Yapıldı?

Finlandiya özellikle eğitim konusunda adını sıklıkla gündeme getiren ve eğitimde ileri seviyede olduğu için tıpta, bilimde de ileri olan, buralarda da iyi seviyede olduğu için sanayide de gelişmiş bir ülkedir. Bu sebepten dolayı başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Resmi rakamlara bakıldığında Helsinki'de 90 günlük yaşam denemesi projesine toplam 5 bin 330 kişinin başvurduğu görülüyor. Proje yeni olduğu için henüz dünyanın her tarafına yayılmadı yani herkesin bu projeden haberi yok. İlerleyen yıllarda çok daha fazla kişi başvuracaktır.

Kaç Kişi Alındı?

Finlandiya yapılan müracaatları inceledi ve,ülkesinin geleceğine yön vereceğini düşündüğü ya da kendisine yararlı olacağını düşündüğü 15 vatandaşı seçti. Proje kapsamında bu kişiler sadece kendilerini değil ailelerini de Fİnlandiya'ya getiriyor. Uçak masrafları kişiye ait. Ancak konut, iş imkanları, kreş, eğitim vb. gibi konularda yardımcı olunuyor. Peki bu projeye nasıl başvuru yapılır? Finlandiya'ya gitmek için başvuru adresi aşağıdadır.

Başvuru: https://www.helsinkibusinesshub.fi/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER