EYT’liler için 3600 Günden Emekliliğin Yolu Açılacak Mı?

Uzun süre gündemde yerini alan EYT hakkında gelişmeler nelerdir ? Uzun süre beklenen EYT gelecek mi ? İşte tüm merak edilenler haberimizdedir.

EYT’liler için 3600 Günden Emekliliğin Yolu Açılacak Mı?

Ülkemizde binlerce EYT mağduru bulunmakta olup konu ile ilgili gelişmelerde bireylerin en çok merak ettiği konularda biri de prim gün sayısının 3600 mü yoksa 5 bin üzerinde mi hesaplanacağı oldu. Bu noktada 20 yıldır yaşanan EYT mağduriyetini sona erdirecek kanunda prim gün sayısı çözümünün ilerleyen günlerde bir şekilde ele alınması ile şu şekilde olmasına muhtemel bakılıyor.

3600 Sisteminde Detaylar

EYT’liler için 3600 prim gün sayısı üzerinden emekli olmak gündem yer almakta olup bu sistemin uygulanması konusunda ise işleyiş hala bir netliğe kavuşmadı. Gündemde olan bir diğer çözüm ise 5 bin gün prim gün sayısında yaş sınırının nasıl kaldırılacağına çözüm getiren yöntem olarak ifade ediliyor. Ayrıca 3600 gün prim ödeyenlerin emekli olabileceği tartışılırken sigorta süresinin en azından 15 yıl olabileceği konusuna görüşler de gündemde yer almaktadır.

Diğer Öneriler Neler?

1999 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte sigortalı olma süresi erkekler için 25, kadınlar için 20, prim ödeme 5000 gün sayısı şartları ile ayrıca kadınalar için 58 erkekler için de 60 yaş sınırı getirilmişti. Bu söz konusu değişiklik ile bir kısım vatandaşın emeklilik süresi 15 yıla kadar uzamış oldu. Bu doğrultuda da emekli olmak için ilgili 3 şartın sağlanması için arayışlar başladı.

EYT Mağduriyeti Giderilecek Mi?

Her ne kadar EYT ile ilgili henüz bir düzenleme olmadığı bilinse de gündemde bu sorunun da çözüme kavuşturulması için ilerleyen aylarda bir öneri sunulması yönünde. Özellikle mağdurlar dikkate alındığında birçok vatandaşın bu sorundan dolayı emekli olamadığı biliniyor.

YORUM EKLE