EYT Meclisten Geçerse Kimler Yararlanacak ? İşte Detaylar !

EYT uzun süredir Meclis gündeminde gündemini korumaktadır. EYT Meclisten geçtikten sonra kimleri etkileyecek ? İşte tüm detayları sizler için derledik.

EYT Meclisten Geçerse Kimler Yararlanacak ? İşte Detaylar !

Günümüzde binlerce vatandaşın gözü kulağı mecliste görüşülmesi ve uzun yıllardır bir karar bağlanması beklenen EYT konusunda. Ülkemizde 5,4 milyon EYT’li bulunmakta olup artık bu konunun bir karar bağlanması bu vatandaşların en büyük istekleri arasında yer alıyor. Meclisin de açılması ile önümüzdeki aylarda görüşülmesi beklenen konulardan biri olan EYT meselesinde merak edilen konulardan biri de kimlerin bu çözümden yararlanacağıdır. Konu ile ilgili detaylar ise haberimizin devamındadır.

EYT’liler Ne İstiyor ?

Ülkemizde 8 Eylül 1999 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte sigortalı olma süresi erkekler için 25, kadınlar için 20, prim ödeme 5000 gün sayısı şartları ile ayrıca kadınalar için 58 erkekler için de 60 yaş sınırı getirilmişti. Bu söz konusu değişiklik ile bir kısım vatandaşın emeklilik süresi 15 yıla kadar uzamış oldu. Bu doğrultuda da emekli olmak için ilgili 3 şartın sağlanması için arayışlar başladı.

EYT, yani söz konusu yasa ile yaşa takılanlar da yaş şartı dolayısı ile tarihi uzayanlar olup önümüzdeki aylarda çözüme bağlanması ile birlikte yaşa takılanların emekli olmak için sigortalılık ve prim şartının bağlanıp emekli edilmelerini istemektedir.

Meclisin Gündeminde Yer Alıyor

Meclis tatile girmeden önce de ele alınan tatile girmesinin ardından, geçtiğimiz günlerde açılması ile tekrar ele alınacak olan EYT konusunda geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı da meclis gündemine gelmeden önce konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirmişti. Konunun ilerleyen günlerde tekrar meclis gündeminde olması ve bir çözüme bağlanması isteniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sınıf öğretmenleri
Sınıf öğretmenleri - 2 yıl Önce

Sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır