EYT'liler 2020 yılında Doğanlara Göre Daha Şanslı!

Emeklilikte yaşa takılanlar dernek çatısı altında emekli olmak istediklerini ifade etmektedirler. Yapılan açıklamalarda haklarını istediklerini açıklamaktalar. Sosyal Güvenlik Kurumuna göre 2020 yılında doğanlar EYT'liler kadar şanslı değil.

EYT'liler 2020 yılında Doğanlara Göre Daha Şanslı!

Emeklilikte yaşa takılanlar dernek çatısı altında emekli olmak istediklerini ifade etmektedirler. Yapılan açıklamalarda haklarını istediklerini açıklamaktalar. Sosyal Güvenlik Kurumuna göre 2020 yılında doğanlar EYT'liler kadar şanslı değil.

65 YAŞINDA EMEKLİ OLACAKLAR;

Takvim gazetesi yazarı Mert Nayır'ın açıkladığı sigorta emeklilik tablosuna göre 65 yaşında emekli olacak olan nesil bu yıl dünyaya geldi ve emeklilik tablosuna göre 2036 yılından sonra sigortalık halinde erkekler için 65 kadınlar için ise 59 yaşında emeklilik hak edecekler.

2035 yılına kadar sigortalık hakkı elde eden ve prim ödemeleri yatırmaya başlanan çalışanlar kadınlar için 58 erkekler için ise 60 yaşında emeklilik hakları elde edilecek. İleri yaştan emekli olacaklar için bu süre 3 yıl daha kısa olacak.

SSK, Emekli Sandığı ile Bağkur Emekli olmak isteyen çalışanların ortak sorunlarından bir tanesi ne zaman emekli olabilirim sorusudur? SGK mevzuatındaki süreler içerisindeki değişiklikler nedeniyle bir çok kişi ne zaman emekli olacağını hesaplamakta zorluk çekmekteler. Bu konuda sosyal güvenlik uzmanlarından destek alabilirler.

En çok gelen sorulardan bir tanesi de yaş değişikliklerinde hangi yaşa göre emekli olacakları hakkında soru olmaktadır. Bu konuda 5510 sayılı kanunda belirtilene göre ilk defa çalışmaya başladıkları tarihten sonra nüfus kütüğüne yazılan tarihler esas olmaktadır.

MAL BEYANI;

Çalışanları ilgilendiren diğer bir gelişmelere göre 0 ile 5 ile bitren yıllarda kamuda çalışanlar mal beyanı vermek zorundadırlar. Zamanında mal beyanı vermeyen personeller için kademe ilerlemesi cezası verilmektedir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeliz
Yeliz - 8 ay Önce

Kadınları daha erken en fazla45 yaş emekli etseniz birazda ev hayatını yaşasalar hem ev hem iş iki katı çalışıyorlar

Murat der
Murat der - 8 ay Önce

Gün ola devran döne sıkmayın canınızı kimsenin hakkı kimsede kalmaz

sevim
sevim - 8 ay Önce

Ya bir de 2045 de doğsak ne olacaktı.

EYT
EYT - 8 ay Önce

EYT liler 60 yaşına da gelse sizin açınızdan ufaklık olarak kabul edilecek. Ya Bağkur lu EYT zaten kaç yaşında.

Cem Öztürk
Cem Öztürk - 8 ay Önce

EYT li olanlarla dalga geçmek için mi bu başlık.

elif ilk
elif ilk - 8 ay Önce

vAllahi ben calisan komsularima soruyorum etkegi kadini emekli olupda evdemi oturacagiz tasmi kaziyacagiz diyorlar kac defa emekli dilekcelwrini geri cevirdiler buna ne demeli genclere is alani acilsun dedim oyalaniyoruz evde kafayimi yiyecegiz gidiyoruz aksama kadar oturup geliyoruz dite cevaplar aliyorum buna ne demeli saygilar