EYT ile İlgili Sıcak Gelişmeler Yaşandı : Formül Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile EYT görüşmeleri hız kazanmıştı. Öneriler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu. İşte detaylar..

EYT ile İlgili Sıcak Gelişmeler Yaşandı : Formül Bulundu

Orta Yol Bulunsun!!

EYT'ye takılanlar ile SGK arasında orta yolun bulunması için çalışmalar başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile hız kazanan görüşmelerde bir öneri geliştirildi.

Emeklilikte yaşa takılanlar son zamanlarda en çok konulardan birtanesi. Prim gün sayılarını dolduran kişilerin yaşa takılmaları durumunda kriz ortamı oluşması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun çözümlendirilmesi için Cumhurbaşkanı Sosyal Politikalar Kurulu Üyeri Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hamlesi binlerce EYT mağdurunu umutlandırdı.

NTV'de katıldığı televizyon programında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT gündemi için Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdiğini açıkladı. Melda Yücel Kocaalp'in sorularına yanıt veren Kılıç, konu üzerine çalışmaların başladığını ve çözüm üretilmesi için ilgili makamlarla görüşmeye başlanıldığını duyurdu.


Prof. Dr. Cem Kılıç, şunları söyledi:

"Emeklilikte yaşa takılanlara bir formül bulundu. Bir kısmı isteyebilir, bir kısmı istemeyebilir. Gerçekten son çalışma yaşamı içerisinde, son 10 yılda en çok konuştuğumuz, en çok kitlesi olan konulardan birisi. Dolayısıyla, üzerinde durmak düşünmek lazım. Son dönemde bir gelişme oldu. Buradan onu da paylaşmış olalım. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. Bu, yeni bir gelişme. EYT'lilerin düşüncelerini, görüşlerini alacak. Karşı taraftan SGK ile görüşecek. Vedat Bilgin, benim hem ağabeyim, hocam hem de bu konuları çok iyi bilen bir sosyal politikalar uzmanı." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 21:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oğuzhan keskin
Oğuzhan keskin - 2 yıl Önce

EYT ülke ekonomisini büyük bir zerzereye uğratır prim dolunca emekli olmak saçma hiç bir Avrupa ülkesine veya hiçbir gelişmiş ülkede buna rastlanilmaz bizim vatandaşımız tembelliği sever işine gelse hiç çalışmaz devlet bize baksın der. Benim şahsi fikrimce emeklilik yaşı prim dolduktan sonra 5 yıldır. Benimde çevremde gördüğüm kadarıyla adamlar 55 yaşında emekli çoktan olmuşlar halen daha çalışıyorlar .Kendi akrabalarımdan 39 40 yaşında emekli olan var ve 20 sene daha çalışıp çift maaş aliyorlar. Benim babamda 8 sene oldu primi dolalı ama 2021 de emekli olacak bu kadar da uzamamasi gerek. Son olarak prim dolduktan 5 sene sonra vatandaşın emekli edilmesi gerekiyor.

rvp
rvp - 2 yıl Önce

Hayırlı olur inşAllah

Sümbül Öymen
Sümbül Öymen - 2 yıl Önce

Eyt haklmlzl verin yeter artık 1993 giriş pirimim 4500 yaş47ben nasıl emekli olabilir iyim inşAllah olur um Amin inşAllah inşAllah inşAllah emekli olurum Amin bizleri Allah razı için bizi kandlrmayln

Kemal
Kemal - 2 yıl Önce

2021 de emekli olacak babana sor bakalım kaç para maaş alacak tek dikişe ne kadar dayanacak.

Nersin küçükarslan
Nersin küçükarslan - 2 yıl Önce

Devletimizin EYT müşküllerine çare olması bizleri sevindirmiştir.yaşları 65 olan geçmişte 1-2 yıl iş kurmuş vergi mükellefi olmuş yanında 2 sigortalı işcileri çalıştırmak SSK.primini maaşını ödemiş bir mükelleftim.önce işciler parasını alsın SSK primlerini ödeyelim derken kendi BAĞKUR TESCİLİMİ yaptıramadım.eskiye dönük 2006-2007 yılları TESCİLİM yapma imkanı verilse halihazır duruma göre aylık 700 TL.yıllık 8.000 TL.2 yıl için 16.000 TL peşin yatırarak veya banka kredisi ile borçlanarak emeklilik yolu açılmış olacaktır.Bu yaşta 66 yaşta hangi işte SSK lı çalışabilirim.EYT misali.Emeklilikte prime takılanlarında (EPT) da yer alması için hassaten ilgilerinizi bekliyoruz.saygılarımla.