Ev Yapana, Onarana 40 Bin TL’ye Kadar Destek!

Aile,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada ev yaptıranlara,evini onarana 40 Bin TL'ye varan destekleme verileceği ifade edildi. işte detaylar:

Ev Yapana, Onarana 40 Bin TL’ye Kadar Destek!

Türkiye’de vatandaşlara sağlanan destek ve yardımlardan biri de çok bilinmeyen bir alanda verilmekte olup bu noktada özellikle evini onarana yeni ev yapan, daha önce sağlıksız ve bakımsız bir evde yaşayanlara yönelik 40 bin TL’ye kadar verilen destektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ev desteğine ilişkin detaylar Bakan Selçuk tarafından yapılmış olup Selçuk’un açıklamasından notlar şu şekilde.

Yeni Ev Yapana 40 Bin TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklama da barınma yardımı olarak geçen bu desteğin kısa süre önce arttırıldığı ifade edildi. 40 bin TL’ye çıkan barınma yardımı kapsamında eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere evlerinin yapımı için 40 bin TL’ye kadar destek sağlanacak. Aynı zamanda evini onaranlara da bu destek kapsamında 20 bin TL destek verileceği de açıklandı.

Bakan Selçuk tarafından destek ile ilgili olarak ise “Betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını; 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarını ise 5 bin lira Zehra Zümrüt Selçuk yaptık” açıklaması yapıldı.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan barınma yardımı desteği kapsamında 20 bin ile 40 bin TL arasında destek sağlanmakta olup bu noktada destekten yararlanmak isteyenlerin hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701.32 TL) az olması, yaşlı, tek ebeveynli, dul ve benzeri durumlarda olması, evinin bakımını ve onarımını yaptıracak durumda olmaması, bakım için destek sağlanacak evin arsanın tam hisseli tapusunu bulundurması gibi çeşitli şartları sağlaması gerekir. Bu şartları sağlayanlar ise bakanlığa bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 16:52
YORUM EKLE