Erik Dona Teslim Oldu

Bahar aylarının en sevilen meyvesi eriği don vurdu. Özellikle eriğin çok yetiştiği illerde görülen don olayları hem erik fiyatlarını hem de erik miktarını olumsuz etkiledi. Don nedeni ile bu yıl üzümde de sorun yaşanabilir. İşte ayrıntılar…

Erik Dona Teslim Oldu

Erik Dona Teslim Oldu

Yapılan açıklamalarda, olumsuz hava şartları sebebi ile üzüm bağlarında yaşanan don olayının meyve bahçelerininde etkilendiği beklenerek, Turgutlu'da 14bin dönüm arazide ürwtimi yapılan erikte geçen seneye göre % 80 düşüş olduğu belirtildi. Geçen sene 20 bin ton papaz eriğini kaybeden Şenol, İlçe genelinde erik üretiminde 2 ile 3 ton arasında düştü. Erik üreticileri perişan durumdalar. Eğer şimdiki fiyatlara bakılırsa 15 ile 17 milyon TL arasında zarar yaşanıyor, dedi. 

Uzun seneler boyunca böyle bir düşüş görülmedi. Turgutlu Sebze ve Meyve halinde komisyonculuk yapan Mehmet Orhan ise uzun yıllardır böyle bir sezon geçirmediklerini belirtti. Eriğin kilosunun 6 ile 10 lira arasında değiştiğini söyleyen Mehmet Orhan'nın açıklamasına göre, Üreticilerimiz bize teslim ettiği eriği satmakta zorlanıyoruz ancak ürün olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Günlük olarak hala gelen erik 5 ile 10 ton arasındadır. Ürünleri getiren üreticiler perişanlık yaşarken onları iyi fiyat ile satmakla teselli ediyoruz. Ülkemizin ana üretim türünde gelen üzümlede aynı sıkıntıntıyı yaşamayı bekliyoruz. Beklentilerimiz diğer ürünlerde de aynı sıkıntıyı yaşamamaktır diye dile getirdi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE