Erdoğan, Putin İle İkili Görüşme Yaptı

Dün Antalya'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesinden sonra 22.00 saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'de bir araya gelerek görüşme yaptılar.

Erdoğan, Putin İle İkili Görüşme Yaptı

Dün Antalya'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesinden sonra 22.00 saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'de bir araya gelerek görüşme yaptılar.

Türkiye'nin dönem başkanı olduğu G20 Liderler Zirvesi kapsamında  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeler gerçekleştiriyor. Erdoğan, günün son görüşmesinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir  araya geldi. 
 
G20 Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği Regnum Otel'deki basına kapalı  görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede Türk tarafından Dışişleri Bakanı  Feridun Sinirlioğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile MİT  Müsteşarı Hakan Fidan, Rus tarafından da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov  hazır bulundu. 
 
Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın,  "Merkel ile görüşmeniz nasıl geçti?" sorusu üzerine Putin, İngilizce olarak "good  very good" diyerek gülümsedi. 
 
NELER KONUŞULDU?
 
Saat 00.20’de başlayan görüşmede Suriye ve mülteci sorunu ele alındı. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad’ı destekleyen Putin’e bu tavra yönelik çekincelerini aktardı. Esad’ın değişmemesi halinde sorunların ve çatışmaların artacağına yönelik mesajlar verdi. 
 
GÖÇ DALGASI KAYGISI
 
Erdoğan ile Putin görüşmesinde ağırlık konular ikili ilişkiler, terörle mücadele, mülteci sorunu ve Suriye krizi oldu. Suriye Devlet Başkanı Esad’a destek veren Putin’e Erdoğan, Suriye’de mutlaka rejimin değişmesi ve halkın istediği bir yönetimin iş başına gelmesi mesajını aktardı.
 
Erdoğan, Rusya’nın Esad’a desteğinin ve Suriye’ye müdahalesinin sorunları çıkmaza soktuğu üzerinde durdu. Erdoğan, Putin’e Suriye’deki son gelişmelerle ilgili endişelerini ve kaygılarını iletti. 

 
Erdoğan’ın Halep ve çevresini hedef alan saldırıların yeni bir göç dalgasını beraberinde getirebileceğine ilişkin kaygıların da ifade edildiği öğrenildi. 
 
Erdoğan’ın bölgede normalleşme ve mülteci krizinin bitmesi için mutlaka Suriye’deki yönetimin değişmesini aktardığı belirtildi. 
Erdoğan, terörden arındırılmış bölge ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesi önerisini Putin’e de aktardı. Hem Erdoğan hem de Putin dün gündüz saatlerinde ABD Başkanı Obama ile Suriye konusunu değerlendirmişti. 

 
Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmesi öncesinde fuaye  alanındaki ikramlıklardan bir nektarin alarak yedi. Nektarini bıçakla kesmek  isteyen Erdoğan, daha sonra basın mensuplarına dönerek "kusura bakmayın ısırarak  yiyeceğim" dedi.
 
15 ARALIK İÇİN TEYİTLEŞTİLER
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'in yaptıkları ikili görüşmede, Türkiye ve Rusya Üst Düzey  İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının 15 Aralık'ta Rusya'da yapılması konusunda  teyitleştikleri öğrenildi. 
 
ÇALIŞMA YEMEĞİNDE ERDOĞAN'IN SÖZLERİ
 
G-20 Antalya Liderler Zirvesinin ilk gününün akşamındaki çalışma  yemeğinde terörizm ve mülteci krizi ele alındı. Edinilen bilgiye göre, konuşmalarda, Paris'teki saldırıların  terörizmin küresel bir mesele olduğunu açıkça ortaya koyduğu vurgulandı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da çalışma yemeği sırasında yaptığı konuşmada,  1970'li yıllardan itibaren terör saldırılarına maruz kalan Türkiye'nin, terörün  her türüne karşı olduğunu ve terörle mücadele konusunda kararlılığını vurguladı. Türkiye'nin kriz bölgelerinden Suriye ile 911 kilometre, Irak ile 384  kilometre uzunluğunda bir sınırı paylaştığına dikkati çeken Erdoğan, müttefik  ülkeler arasındaki işbirliği, bilgi ve istihbarat paylaşımının daha da  güçlendirilmesi gerektiğine değindi. Erdoğan'ın PKK, PYD ve DAEŞ gibi örgütlerin  her birinin terör örgütü olduğunu hatırlatarak, bunların birbirleriyle mücadele  etmelerinin terör örgütü oldukları gerçeğini değiştiremeyeceğini belirttiği  öğrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 01:17

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE