Emniyet Duyurdu: 126 Bin Sosyal Medya Hesabı Mercek Altında!

Darbe girişimi sonrasında terör örgütü yanlısı yorum ve paylaşım yapıldığı belirtilen hesaplar hakkında yürütülen çalışmalar kapsamında 126 bin sosyal medya hesabı tespit edildi

Emniyet Duyurdu: 126 Bin Sosyal Medya Hesabı Mercek Altında!

AA muhabirinin Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, darbe girişimi sonrasında terör örgütü yanlısı yorum ve paylaşım yapıldığı belirtilen hesaplar hakkında yürütülen çalışmalar kapsamında 126 bin sosyal medya hesabı tespit edildi.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası terör örgütü yanlısı paylaşımlarda bulunulduğu iddiasıyla mercek altına alınan 68 bin sosyal medya hesabından 50 bininin Fetullahçı Terör Örgütü üyelerine ait olduğu ileri sürüldü. Bunlardan 68 bininin terör propagandası yapan, örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden kullanıcılar olduğu, bunların da 50 bininin fetö, 17 binin pkk, bininin ise DEAŞ üyeleri tarafından kullanıldığı saptandı.

Analizler sonucu terör yanlısı paylaşımların yüzde 60'a yakınının FETÖ/PDY ile irtibatlı, iltisaklı veya örgüte müzahir hesaplar tarafından yapıldığı belirlendi. Bu tespit tüm terör örgütleri içinde sosyal medyayı en aktif kullanan örgütün FETÖ/PDY olduğu ortaya koyuldu. Aynı zamanda bu tespit örgütün ulusal ve uluslararası kamuoyu yönlendirmek amacıyla algı yönetimi metodlarına ne ölçüde başvurduğunu gösteren önemli bir veri olarak kaydedildi. 20 bin sosyal medya hesabı olduğuda ortaya konuldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER