Emekliye Müjde! Enflasyon Zammı ve Talepler Masaya Yatırılacak!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren KPDK toplantısında maaşlar ve Ensflasyon zammı masaya yatırılacak. KPDK toplantısında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin durumu konuşulacak.

Emekliye Müjde! Enflasyon Zammı ve Talepler Masaya Yatırılacak!

Milyonlarca emekli vatandaşın merakla beklediği konuların başında bu yıl sonunda belli olacak enflasyon oranı yer alıyor. Ocak ayında bu orana göre maaşlara zam yapılacak olup kamu kurumları şimdiden beklenti anketlerini yayınlamaya başladı. Buna göre memur ve emekliye yapılacak olan zammın yakın olması bekleniyor. Emeklilere müjde olacak bir diğer gelişme ise yapılacak KPDK toplantısında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin talepleri masaya yatırılacak.

KPDK’dan Talepler Neler?

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin isteklerinin görüşüleceği Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında birçok konu ele alınacak. Fakat emeklilerin ele alınmasını ve seslerinin duyurulmasını istedikleri en önemli konular ve taleplerin en başında emeklilere de memurlara hali hazırda ödenen aile yardımının ödenmesi konusu. Bunun yanı sıra emekli kamu görevlileri için ise toplu taşımalardan ücretsiz yararlanmasına ilişkin teklif verilmesi, aynı unvandan emekli olanların maaş farkının düzeltilmesi, sosyal tesislerden yaralanmada yüzde 50 indirim, son olarak ise kendi isteği ile aylık koşullarını sağlamış, emekli olanların da Genel Sağlık Sigortasından yararlanmasına ilişkin düzenlemenin çıkarılması şeklinde bulunuyor.

Emekliye Enflasyon Zammı

Emeklilerin ve memurların bu yıl için bekledikleri önemli bir haber ise aralık ayı için oluşacak olan 6 aylık enflasyon oranı. Bu orana göre zam alacak olan emekliler ve memurlar için de TÜİK tarafından geçtiğimiz günlerde eylül ayı enflasyon oranı açıklanmış olup uzmanlar da yıl sonu beklenti oranlarını açıklamaya başladı.

Memur ve memur emeklilerine yapılacak olan enflasyon farkı zammı için 6 aylık oranın yüzde 4’ü aşması gerekiyor. ŞU ana kadar hesaplanan 3 aylı enflasyon oranı ise yüzde 2,44 olarak belirlendi. Kalan 4 ay için ise yüzde 1,56’yı aşması durumunda memur ve memur emeklileri enflasyon farkından yararlanacak.

BloombergHT'nin yıl sonu enflasyon anketine göre ise yıl sonu enflasyonunun yüzde 11,7 olması bekleniyor. İkinci altı aylık oran ise yaklaşık olarak 6 civarında tahmin edildi. Bu orana göre emeklilere de yüzde 6 oranında zam, memur emeklilerine de sözleşmeden yüzde 4 ve enflasyon farkından da yüzde 2 olarak toplamda yüzde 6 zam yapılması muhtemel görünüyor. Kesin rakamları ise TÜİK 3 Ocak 2021’de açıklayacak.

YORUM EKLE