Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Partisi Kuruldu!

Emeklilerin sesini duyurmak için yeni bir parti kuruldu. Emeklilikte yaşa takılanlar partisi emekliler tarafından kuruldu. Partinin amacının emeklilerin haklarını savunmak olduğu şeklinde.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Partisi Kuruldu!

Emeklilikte yaşa takılanlar seslerini geçtiğimiz yılda bu yana duyurmaya çalışıyor. Özellikle konu her ne kadar gündemden düşmese de konuya ilişkin bir düzenleme de hali hazırda bulunmuyor. Bu noktada haklarını aramak isteyen milyonları temsilen bir parti kurulması için adımlar atıldı. Gündemde yer alan bilgilere göre İçişleri Bakanlığı’na 14 Nisan’da parti kurulmasına ilişkin ilk adım atılarak başvuruda bulunuldu. Genel başkan olarak görevlendirilen Abdülkadir Bozkurt, partinin kurulmasını bir hak arayışı olarak gördüklerini ve bu mücadeleyi siyasi ortama taşıyacaklarını açıkladı.

Hedefler ve Amaçlar Açıklandı

Sözcü Gazetesinin haberine göre Umut Partisi adı ile kurulan ve emeklilikte yaşa takılanların haklarını mecliste arayacak olan partinin genel başkanı olarak seçilen Abdulkadir Bozkurt, partinin hedeflerini ve amaçlarını açıkladı.

Yapılan açıklamada özellikle emeklilik ile ilgili haksızlığa uğramış olan tüm vatandaşların sesi olacaklarını açıklamış olup kamu yönetiminde ciddi düzenlemeler getireceklerini, kamu harcamalarının gereksiz olarak yapılmasını önlemek için çalışacaklarını, büyük makamlara liyakat esaslı personel alımları gerçekleştireceklerini, kamuda etik ilkelerin belirleneceği gibi birçok hedef ve amacı ifade etti.

EYT ile İlgili Gelişme Var Mı?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT yasasına ilişkin olarak en son Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, katıldığı bir canlı yayında sorulan soruları değerlendi. Bakana sorulan EYT gelişmesi ile ilgili soruya Bakan Selçuk;

Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar demeyi tercih ediyoruz. Emeklilikte 3 ana parametre var. Sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. İkisi olup bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor. Maliyet hesapları var. Prensipte de sorunu var. Emeklilik dediğimiz şey teknik olarak kullandığımız tabirde Yaşlılık aylığı.

Yaşlılık aylığı yaşlı olunca alınır. Dolayısıyla EYT bekleyenlerin ortalama yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş yaşlı olarak kabul edilmiyor. Geçen yıl emekli ettiğimiz nüfusun ortalaması 52-53 bandında. Bunun 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak” açıklamasını yapmıştı.

Umut Partisi olarak EYT mağdurlarının haklarını arayacak olan yeni partinin ise konuya ilişkin olarak atacağı adımlar ve politikalar ise ilerleyen günlerde belli olacak.

YORUM EKLE