Emeklilik Yaşında Yeni Düzenleme..Sizlerde Erken Emekli Olabilirsiniz.

Erken emeklilik yapılandırmaları her geçen gün devam ediyor. Erken emeklilik çalışması adı altında belirlenen mesleklere yenisi eklendi. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni gelişmeler haberimizin devamında sizlerle...

Emeklilik Yaşında Yeni Düzenleme..Sizlerde Erken Emekli Olabilirsiniz.

Günümüzde bulunan bazı meslekler farklı meslek gruplarına oran ile daha çok yıpratıyor insanı. Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı incelemeler sonucunu diğer meslek gruplardan daha çok yıpratıldığına inanıyor ise kişilerin erken emekliliğe ayrılmasını sağlamaktadır. Eskiden itibaren yapılan düzenlemeler göre birçok kişi bu meslek gruplarında çalıştığında istediği zaman erken emekliliğe ayrılabiliyordu. Günümüzde ise bu uygulama devam ederken SGK tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte şarlat daha da iyileştirerek yeni düzenlemeye gidildi. 

SGK'dan Yeni Düzenlemenin Şartları Yayınlandı

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren, erken emeklilik ile ilgili şartlara göre SGK; eskinde işciye tanına 3600 gün çalışmış olma şartı ile verilen yıpranma hakkı düzenleme ile birlikte esnetilelerek birçok kişinin yaşının düşürülmesi hedefleniyor. Bu düzenleme ile birlikte 2008 senesi öncesinde yapılan çalışmalarında dikkate alınmasıyla birlikte yıpranma hesabı dikkate alınarak erken emeklilik yaşı 2.5 yıl öne çekilmiş olacak. 2008 yılından önce kullanılan düzenleme de yıpranma hakkıyla işçinin kazandığı sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. 5 yıl yıpranma hakkı bulunan kişilerinde yaş haddinde yaklaşık olarak 2.5 yıl indirim yapılarak 54 yaşında emekli olacak olan kişinin bu sayede 49,5 yaşında emekliye ayrılması planlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 16:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zübük
Zübük - 2 yıl Önce

Bu vatandaş olsada olmasada eyt bir gün gelecek size aynen gündemimizde yok diyecek ne güzel söylemiş büyüklerimiz.

gerçek
gerçek - 2 yıl Önce

En fazla toprak yorar yıpratır insanı, onun için tarım da erken emeklilik şart.

Erhan uruk
Erhan uruk - 2 yıl Önce

Kaynak ve argon kaynakcısıyım yıllardır bu beni kapsarmı

Mustafa Yanık
Mustafa Yanık - 2 yıl Önce

Yipranma hakki iett soferlerinede verilmesi lazim.kazalar,olumler,sakat kalmalar,is yuku ve stresi ve daha bir cok neden sayabiliriz.

Cehennem
Cehennem - 2 yıl Önce

Memlekette insan kalmamış hep yalan haber sizin insanların umutlariyla aynanata ne hakkınız var

n.alkan
n.alkan - 2 yıl Önce

36 yıl önce sigortalı oldum 26 sene pirimim 9500 gün hala emekli olamıyorum saygılar.