Emeklilere Memuriyet Yolu Açılıyor! Emekli Olanlar Tekrar Memur Olarak Çalışabilir Mi?

Kamuda insan kaynağını artırmak amacıyla yeni modeller üzerinde çalışmalar devam ediyor. Şu anda pilot uygulaması yapılan yöntemle emeklilere memuriyet yolu gündemde. Peki uygulama nasıl işleyecek? Emekli olanlar memur olabilir mi? Detaylar haberimizde…

Emeklilere Memuriyet Yolu Açılıyor! Emekli Olanlar Tekrar Memur Olarak Çalışabilir Mi?

Kamuda nitelikle personel ihtiyacını artırmak amacıyla kamu ve özel sektörden emekli olanların tekrar memur olarak devlette çalışmaları gündemde. Yapılan pilot uygulamalar olumlu neticelenirse emekliler esnek çalışma saatleri kapsamında devlette memur olarak çalışabilecek.

Üzerinde çalışılan yöntemle kamu ve özel sektörden emekli olanlar, nitelik bakımından ihtiyaca göre kamuda görev alacak. Bu kişilere esnek çalışma uygulanacak ve yöneticiler, uzman personeller devlette istihdam edilecek. Emekli memurlar da aynı kapsamda yarım çalışma ödeneği ile tekrar devlette memur olarak çalışma imkanına kavuşacak.

YURTDIŞINDA UYGULANIYOR

Halihazırda Avrupa’da ve Amerika’da birçok kişi emekli olduktan sonra tekrar esnek çalışma takvimlerine göre devlette görev alabiliyor. Türkiye’de de uygulanmaya başlaması planlanan çalışma yönteminin yakın zamanda iş ve sosyal güvenlik kanununa dahil edilmesi bekleniyor.

Üniversite mezunlarının kamu kurumunda istihdam edilmesinin her geçen azaldığı bugünlerde böyle bir uygulamanın nasıl işleyeceği ve ne gibi tepkiler alacağı ise merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 20:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fdn
Fdn - 2 yıl Önce

Lisans mezunuyum atamamis bi ogretmenim memur olamiyorum.memur acigi varsa madem niye biz senelerdir issisiz.

Ayşe  ünal
Ayşe ünal - 2 yıl Önce

Oh biz burda ıs bulamayalım emekli olan tekrar çalışsın bu ne adaletsizlik kpss ye girersin yaş sınırı olmaz iş başvurularında sinir koyarlar fakirsen fakir kalacaksın bu ülkede

Selman kuru
Selman kuru - 2 yıl Önce

Bi suru issiz vatandas var ne gerek var emeklilere be kardesim birakin ihtiyaci olanlar calisssin sacmaliktan baska bisey degil

Mustafa Gökçe
Mustafa Gökçe - 2 yıl Önce

Ulan memlekette işsizlik patlamış habere bak ya

Yunus Demirci
Yunus Demirci - 2 yıl Önce

#EYT Emeklilikte yaşa takılanları emekli edin, genç işsizlerin önünü açın, onlar da ekmek sahibi olsun diyoruz. İşsizlik tavan yapmış ülkede, siz yeni mumlar almak yerine eskilere part time iş reklamı yapıyorsunuz.

emekli
emekli - 2 yıl Önce

Genç emekliler özelde zaten çalışıyor... Bırakın uzmansa devlette fayda sağlasın...

Jalemutlu
Jalemutlu - 2 yıl Önce

Çok sevindim tekrar çalışmak isterim sigorta istemiyoruz masrafımız yok tabii tecrübede var neden tercih edilmeyelim

Yaren
Yaren - 2 yıl Önce

En azından aklı başında tecrubeli olur