Emeklilere ayda 375 ek ödeme talebi!

Emekliler için büyük bekleyiş devam ediyor. Ödemelerde yüzde 4 üzerine bir artış bekleniyor.

Emeklilere ayda 375 ek ödeme talebi!

Türkiye’de 13 milyon emekliyi çok yakından ilgilendiren ek ödemelerle ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Emekliler için yapılan son düzenlemeler sonrasında ek ödemelerde yüzde 4’lük bir oran uygulanıyordu. Ancak bu sistemin değişmesi ve oranların yeniden düzenlenmesi konusunda büyük bir talep bulunuyor. Talepleri dile getiren emekli temsilcileri, asgari geçim indirimi ile ek ödemenin aynı olmasını istiyor. Bu taleplerin kabul edilmesi, yeterli görülmesi halinde ise emekli maaşlarındaki ek ödemeler mevcut ek ödemelerden daha yüksek olacak. Yapılan hesaplamalara göre emekliler için en az 220 TL en fazla ise 375 TL’lik bir ek ödeme yapılmış olacak.

Emekliler için iyi bir yıl geçti mi?

Ocak ve Temmuz ayındaki maaşlarda artış, maaşlardaki ikinci promosyon, 2 bayram ikramiyesi ve taban aylıktaki minimum bin 500 liralık eşitleme emeklilere yönelik önemli gelişmeler olarak 2020’de dikkat çekti. AGİ iel aynı şekilde düzenlenmesi beklenen ek ödemeleri için şu ana kadar somut bir adım atılmadı. AGİ ile birlikte 200 TL üzerinde ödemeler alan çalışanlara karşın emekli vatandaşların ek ödemeleri aylık maksimum 60 TL civarında. Bu nedenle ek ödemeler emekli vatandaşlar için ciddi bir katkı sağlamazken, AGİ ile durumun iyileştirilmesi, ekonomik anlamda daha fazla katkı sağlayacak.

2021’de en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

2021 yılı itibariyle emekli maaşlarında yeni artışlı maaşlar geçerli olacak. Şu ana kadar gelen bilgilerde memur emeklileri için artışların Ocak itibariyle yüzde 3 olması bekleniyor.

YORUM EKLE