Emekliler İçin 2020 Yılbaşı İkramiye Oranı

Yılların birikimini sağlayan emekliler için geri sayım başladı. Emeklilerde beklenilen yılbaşı ikramiyesi 2020 ‘ de nasıl şekillenecek ve ne kadar olacak?

Emekliler İçin 2020 Yılbaşı İkramiye Oranı

Türkiye’ de bulunan 3.2 milyon Bağ- Kur ve SGK emeklisi ile 2 milyon üzerinde memur emeklisi netleşecek rakamları beklemekte. Net rakamı ise enflasyon farkı ile belirlenmekte. Açıklamalara göre sadece memur değil Bağ- Kurlu vatandaşlarda yılbaşı ikramiyesi alacaklar. 6 aylık geçmiş enflasyon oranları maaştaki zammı etkilemektedir. Emekliye yılbaşı ikramiyesi 2020 – 2021 emekli ve memura yönelik 5. Dönem toplu sözleşmesi gerçekleştirildi. Bu sözleşmeye göre 2020’ nin ilk ayında %4 Temmuz’ da %4 zamlı olarak iki kez uygulanacak zam ile belirlenmiştir.

2020 İkramiye Yüzdeleri

Yeni yıl ikramiyesi olarak emekli vatandaşlar iki ayrı zam oranı ile karşı karşıya kalmaktadır. 2019 yılında Temmuz ve Aralık aylarındaki 6 aylık enflasyon maaşlarda %5 oranını aştı. % 5 oranı ile aşan maaş tutarı zam üzerine ekleme yapılacaktır. 2020 ‘ de uygulan zam Ocak ve Temmuz aylarında %4 olacaktır. Memurlar için yapılan 5. Dönem toplu sözleşmede sosyal haklarda göz önüne alınarak sağlanmıştır. Belirlenen oranda bir değişiklik olmaması halinde SGK, Bağ- Kur ve emekliler için belirlenen zam tutarı yılın ilk yarısında %5.71 oranına kesin gözü ile bakılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 22:24

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuh
Nuh - 10 ay Önce

Aynlhikaye

Mehmet
Mehmet - 10 ay Önce

Yılbaşında ikramiye iyi olur

İrfan
İrfan - 10 ay Önce

Boş laf hiç bi sey olmaz bu devlet varken

İrfan
İrfan - 10 ay Önce

Boş laf hiç bi sey olmaz bu devlet varken

İrfan
İrfan - 10 ay Önce

Boş laf hiç bi sey olmaz bu devlet varken

İrfan
İrfan - 10 ay Önce

Hiç bişey olmaz bu devletle