Emekli, Memur ve İşçi Maaşları Değişti! Herkesi İlgilendiren Değişiklik Ne?

2020 Asgari ücret maaşlarının açıklanması ile birlikte bazı meslek gruplarının maaşları asgari ücretin altında kalması sonucunda maaşlara ek ödemeler geldi. İşte detaylar

Emekli, Memur ve İşçi Maaşları Değişti! Herkesi İlgilendiren Değişiklik Ne?

Geçtiğimiz aylarda belirlenen ve 2020 yılında maaşlara uygulanacak olan asgari ücretin belirlenmesi sonucunda bazı sektörlerde çalışanların, emeklilerin hatta memurların bu asgari ücret rakamına göre tutarlarında değişiklik meydana geldi. Özellikle gündemde domino etkisi olarak isimlendirilen bu olay sonrasında muhtaçlık ödemesi de dahil birçok kalemde asgari ücret dikkate alınıyor ve hesaplamalar da bu tutar üzerinden gerçekleşiyordu.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Ne Kadar Oldu?

Asgari ücret ile birlikte belirlenen AGİ, 2020 yılı asgari ücret tutarı ile birlikte şu şekilde güncellendi. Buna göre evli, bekar, çocuklu ve eşi çalışan olma durumuna göre ödenecek olan AGİ tutarları şu şekildedir:

İlgili AGİ tutarının işverene maliyeti, yüzde 5 indirim hakkı ile 3 bin 458 TL, 75 TL AÜ indirimi ile 3 bin 383 TL olarak belirlendi. İlgili AGİ tutarı Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında asgari ücrete en yakın hali ile Lüksemburg, sonrasında İrlanda ve Hollanda olarak yer aldı. Türkiye ise bu tutarda sondan 6’ıncı sıraya yükseldi.

Diğer Endeksli Ödemeler

Asgari ücrete endeksli olan BAĞ-KUR primlerinde taban değeri asgari ücretin yüzde 34,5’i olarak sabitlenmiş olup 01.01.2020 – 31.12.2020 tarihleri arasında Bağ-Kurlu en düşük olarak 2.943,00 TL’nin %34,5’i olan 1.015,33 TL BAĞ-KUR primi ödeyecek. Bunun yanı sıra İşsizlik maaşı da asgari ücrete endeksli olduğundan bu ödeme de artış göstererek bin 177 TL olarak belirlendi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Kaya
Ali Kaya - 3 yıl Önce

Haber başlığı ile içeriğin alakası yok.

Osman Kaplan
Osman Kaplan - 3 yıl Önce

Yalan haberlerden bıktık, yeter artık.

Hakları YENENLER
Hakları YENENLER - 3 yıl Önce

MİLLETLERDEHortumculugun farklı modeli.

Fatih
Fatih - 3 yıl Önce

3 kuruş zam yaptılar aylardır hesabını yapıyorlar

kadir özdemir
kadir özdemir - 3 yıl Önce

burayıdamı dolandırıcılar işgal etti insan 1 ayda 27 kilo verirmi ne insanları kandırıyorsunuz yeter be ayıp ayıp

Aziz tekin
Aziz tekin - 3 yıl Önce

Ne zaman emikli olurum ben

Ayhandoğan
Ayhandoğan - 3 yıl Önce

Bugun. E mekli. Olursam. Ne. Kadar. Maşa alırım

Kazım
Kazım - 3 yıl Önce

Doğalgaz faturası 750 tl Elektrik 150 Su 160 Tl Kira 1200 tl toplam ev masrafı 2280 tl asgeri ücret ne kadar Agi içinde 2320 tl