Ege'de Deniz 20 Metre Geri Çekildi! Deprem Riski Var Mı?

Güney Batıda bulunan Muğla Akyaka'da deniz 20 metre geri çekildi. Bu durum deprem riskini doğurur mu?

Ege'de Deniz 20 Metre Geri Çekildi! Deprem Riski Var Mı?

Ülkemizin en sakin ilçeleri arasında yer almakta olan Muğla iline bağlı Akyaka ilçesinde hava sıcaklıkları ciddi derecede düştü ve sıcaklıkların düşmesinden sonra bir sabah plaja giden vatandaşlar deniz suyunun yaklaşık 20 metre çekildiğini gördü. Bazı alanlarda suyun 30 metre geriye çekildiği dahi iddia edilmektedir. Buna göre plajın bitimindeki işletmeler ya da şezlonglardan deniz 20 metre ileride kaldı. Peki bu durumun sebebi nedir? Deprem riski var mı? Muğlalıların dikkat etmesi gerekiyor mu?

Denizin Çekilmesi Neyin Göstergesidir?

Uzmanlardan gelen bilgilere göre bu durumun deprem ile doğrudan bir bağlantısının olmadığı belirtilmektedir. Hava sıcaklıklarının düşmesi ve hava olayları, rüzgar gibi sebeplerden dolayı denizin her sene 20 metre ile 30 metre aralığında çekildiği belirtilmektedir.

İşin Olsa ekibi olarak 2020 yılının Akyaka arşivlerini inceledik. Geçen sene yine 20 Ocak 24 Ocak tarihleri arasında Akyaka denizinde çekilmelerin olduğunu gördük. Orada yaşayan vatandaşlarda panik havası olmuyor ancak yerli ya da yabancı turistler bu olay ile ilk kez karşılaştığından dolayı derin bir çukurun açılması, fay hatlarının kırılması, suyun yer altına inmesi gibi sebepleri aklına getirerek yoksa deprem mi olacak korkusunu yaşamaktadır. Ancak her sene olan ve olağan bir durum olduğu için vatandaşların endişelenmesine gerek bulunmamaktadır. Tabi bu durum Türkiye'nin aktif fay hatlarında bulunduğu ve deprem ülkesi olduğu gerçeğini değiştirmez.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2021, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER