Düğünler ve Nikah Salonları Hakkında Karar Çıktı!

En çok merak edilen konulardan birisi de Düğün Salonları ve Nikah Törenleri hakkında detaylar belli oldu! İşte Normalleşme sürecinde çıkan kararlar.

Düğünler ve Nikah Salonları Hakkında Karar Çıktı!

İçişleri Bakanlığından gelen genelgeye göre yeni normalleşme süreci detayları belli oldu. 1 Haziran 2021 tarihi ile geçerli olacak olan normalleşme sürecine ilişkin Düğün Salonları ve Nikah Törenleri hakkında detaylar beli oldu. Gençlerimizin en çok merak ettiği konulardan biriside Düğün yapılacak mı? Nikah törenleri yapılacakmıydı? İçişleri Bakanlığı Haziran ayı itibari ile uygulanacak kararları açıkladı.

NORMALLŞEM SÜRECİNDE TOPLANTI / ETKİNLİKLER İLE NİKAHLAR / DÜĞÜNLER VE ZİYARETLER GENELGESİ:

Dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Dönemsel açıdan yapılması zorunlu olan spor kulüplerinin genel kurulları ise; fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m², kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla yapılabilecektir.

15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren ise sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklere; fiziki mesafe ile maske/mesafe/temizlik kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m², kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla izin verilecektir.

Nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler;

Açık alanlarda;

  • Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi,
  • Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması,
  • Yiyecek-içecek ikramının yapılmaması,
  • Kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak;
  • Kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması,
  • Azami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir.
  • Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m² alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacaktır.
  • Nişan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.

Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde kalanlara yönelik ziyaretlere bu yerlerde kalan her kişi için haftada en fazla bir ziyaret olacak şekilde izin verilecektir.

YENİ NORMALLEŞMELER NE ZAMAN?

Hazirtan ayı içerisinde uygulanacak yeni kararlar duyuruldu. Bu kapsamda diğer kısıtlamaların kalkması için temmuz ayı beklenecek. Temmuz ayında uygulanacak yeni kararlar bir sonrai kabine toplantısında açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 11:19
YORUM EKLE