Diğitürk'e İptal Edilen 7 Kanal için Tepki!

Digitürk’ün 7 kanalı platformdan çıkarmasına RTÜK üyelerinden tepki üzerine, tepki geldi. Peki Diğitürk'ün yayından çıkardığı 7 kanal hangileri? İşte diğitürk'ün çıkardığı o 7 kanal listesi. Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap Tv , S Haber, Bugün TV, Yumurcak TV, Irmak TV. Bu kanallar artık Diğitürk platformunda yayınlanmayacak.

Diğitürk'e İptal Edilen 7 Kanal için Tepki!

Digitürk’ün 7 kanalı platformdan çıkarmasına RTÜK üyelerinden tepki üzerine, tepki geldi. Peki Diğitürk'ün yayından çıkardığı 7 kanal hangileri? İşte diğitürk'ün çıkardığı o 7 kanal listesi. Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap Tv , S Haber, Bugün TV, Yumurcak TV, Irmak TV. Bu kanallar artık Diğitürk platformunda yayınlanmayacak.


KAPATMAYA KADAR GİDEBİLİR  
CHP’li Süleyman Demirkan: Böyle bir konuda RTÜK’ün mutlaka bilgi sahibi edilmesi gerekirdi. Ancak değiliz. Bu nedenle öncelikle kanalların platformdan çıkarılma sebebini soracağız. Tek gerekçe savcılık yazısı olamaz. Biz yayıncılığın sağlıklı yürütülmesi ve vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini savunuyoruz. RTÜK yayıncılar olduğu için denetleyici bir otorite. Bu nedenle her şey kuralına göre olmalı. Kural ihlali yapan da mutlaka cezalandırılmalı. Dijitürk ihlal yaptıysa hukuk ve yetkilerimiz çerçevesinde gerekeni yaparız. Bu iş platformun kapatılmasına kadar gidebilir.


ARGI KARARI GEREKİR

MHP’li Esat Çıplak: Anayasa’nın 26’ncı maddesi, insanların düşünce, görüş ve fikirlerinin basın ve matbuat yoluyla yaymalarını düzenlemiştir. Savcılık yazısı ile kanallar bir platformdan çıkarılamaz. Ancak yargı kararı gerekir. Aksi halde bu hukuki olmaz ve Türkiye’de tek sesliliğe neden olur. Bu yollara tevessül edilmesi doğru değil. RTÜK mevzuatında yapılacak bir işlem varsa biz yaparız.
yayıncı mağdur edilmemeli
HDP’li Ersin Öngel : Sözleşme özgürlüğü var deniyor ancak bir takım siyasi yönlendirmelerle yayıncı kuruluşlar mağdur edilmemeli. Mağdur kanallar bize başvururlarsa konuyu RTÜK gündemine alırız.

Digiturk'ten yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Değerli müşterilerimiz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yapılan soruşturmayla ilgili şirketimize resmi yazı tebliğ edilmiştir. Yazının içeriği gereği yasal zorunluluktan dolayı Kanaltürk, Samanyolu TV, Mehtap TV, S Haber (Samanyolu Haber), Bugün TV, Yumurcak TV ve Irmak TV kanalları platformumuzdan çıkarılmıştır.”

İŞTE SAVCILIĞIN YAZISI

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nun, Gülen Cemaati’ne yakın olduğu iddia edilen yayın organları hakkında “2014/37666 sayı numarası” ile soruşturma yaptığı ortaya çıktı. Soruşturmanın T.Ü. ve Ö.G. isimli iki vatandaşın suç duyurusu üzerine başlatıldığı öğrenildi. Savcılık soruşturma kapsamında Digitürk’e ve Superonline’a iki ayrı yazı göndererek, 7 TV kanalı ile bazı radyoların ‘yayın ağından kaldırılmasını’ istedi. Yazıda, yayın organlarının, “devlet ve siyasal iktidarı hedef alan” yayınlar yaptıkları iddia edilerek özetle şöyle denildi:  
“Kendini Hizmet Hareketi olarak nitelendiren yapıyı illegal bir tepe örgütün yönettiği, dini görünüşlü yapının cemaat egemenliğinde bir siyasal düzen kurmayı amaçladığı, seçilmiş bir iktidarı ortadan kaldırıp örgüt emrindeki bir hükümet kurmaya yöneldiği... Bu amaçla örgüt çeşitli suçları işlemektedir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 23:14

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE