Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı ayında ikinci 100 günlük eylem planını açıklıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın açıklamalarından bazı satır başlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında, eğitim, sanayi, tarım, ekonomi gibi alanlarda meydana gelen gelişmeleri, yürütülen projeleri ve elde edilen kazanımları aktarıyor. Açıklamasında önemli bilgilere yer veren Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

" Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yerli ve milli üretim için ileri teknoloji alanalrında yeni girişimcilerimize 165 milyon liralık destek sağladı. İlk milli lazer silah sistemimizin testlerini başarıyla tamamladık. Sanayi doktora programı kapsamında 520 doktora öğrencisinin desteklenmesine karar verdik. Türkiye Uzay Ajansı' nın kurulumunu tamamlayarak ülkemizin 20 yıllık hayalini gerçeğe dönüştürdük. Böylelikle uzay teknolojileri alanında Türkiye' yi bir üst lige çıkaracak tarihi bir adım attık. Milli Güvenli Mesajlaşma Sistemi testlerimizi kritik kurumlarımızda gerçekleştirdik. AR-GE merkezlerinin sayısını % 10, tasarım merkezlerinin sayısını ise % 8 arttırdık. Türkiye açık kaynak platformu kurarak, açık kaynak kodlu yazılım ekosisteminin güçlendirilmesini sağlıyoruz. Yerli ve milli üretim için kobilere 265 milyon liralık destek veriyoruz.

TARIMDAKİ GELİŞMELER

Kırsak kalkınmaya yönelik 7 projeyle birlikte çiftçimize, diyor ya Bay Kemal " Çiftçi aç, traktörü yok. " yahu biz çiftçiye traktör yetiştiremiyoruz. Geçen seferde bunları parti sözcümüzle rakamlarla açıkladık. Biz geldiğimizde çiftçinin traktörü yoktu. Şimdi Anadoluyu dolaştığın zaman bırak 1 traktörü, 2 traktörü, evi, arabası, biz bunlarla iftihar ediyoruz. Buralara geldik. Çiftçilerimize 710 milyon liralık destek sağladık. 99 bin dekar alanı sulamaya açarken, 1 milyon dekar alan sulama sistemi sunduk. Şuanda ben milli bütçeden konuşuyorum.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda tarımdaki gelişmelere değindi. Bu açıklamada genç çiftçi projesiyle hibeler verildiğini vurguladı. Genç çiftçi projesiyle hibelerin verilmeye devam edeceğini ve 2 bin 250 kişiye 30 bin TL hibe sağlanacağını duyurdu.

DAMIZLIK KOYUN PROJESİ

50 bin koyun verdik Ziraat Bankası kredisiyle, ben ispatlı konuşuyorum.

ELEKTRONİK TİCARET

Elektronik ticarette güvenliği ve hizmet kalitesini arttırmak için elektronik ticarette güven damgası sistemini oluşturduk.

EHLİYET VE KİMLİK HİZMETLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ehliyet ve kimliklerin alınmasındaki randevu sisteminin değiştirilip, geliştirilerek yeni sistemle randevu sürecinin 60 günden 10 güne düşürüleceğine değindi.

DIŞ TİCARET

Dış ticaretimizde yerel paralarının kullanımının arttırılması için girişimlerde bulunduk. Çin, Meksika, Rusya federasyonları ile 2 yıllık eylem planları oluşturduk. Hava deniz ve demir yoluyla transit taşımalarla beyanname zorunluluğunu kaldırdık. Yazılım bilişim, sağlık, eğitim, film yapımı ağırlıklı yeni nesil ihtisaslar yaptık. Pazarlama odaklı, soğuk zincir kapasitesi yüksek modern toptancı hallerinin inşaası ve işletilmesiyle üretici örgütlerin buradaki pazar paylarının arttırılması çalışmalarına başladık. Elektronik ihracaat platformunun kavramsal tasarımını oluşturuyoruz. Avrupa Birliğinin genelleştirilmiş tercihler sistemindeki kayıtlı ihracaatçı sistemiyle entegrasyona yönelik mevzuat altyapısını inşa ediyoruz. Gümrüklerde elektronik bilgilendirme platformunun oluşturulmasını temin ediyoruz.

ALTYAPI VE ULAŞTIRMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız 328 KM bölünmüş yolu daha tamamlayarak ülkemizin toplam bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 494 km ye ulaştırdı. 120 km yeni otoyol daha yaparak, otoyol ağını 2777 km ye çıkardık. Gümüşhane, Ordu, Bitlis, Ankara, Yozgat, Malatya, Trabzon ve Artvin illerimizde 230 km yeni karayol hizmetini kullanıma açtık. Dağları deldik, dağları deldik. Biz Ferhat' ız Ferhat. Milletimiz Şirin, Şirin' e ulaşacağız.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 15:15
YORUM EKLE