Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlar için önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin meclis grup toplantısında konuştu. Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar için önemli ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken emeklilik tartışmalarıyla ilgili görüşlerimizi sizinle paylaşmak istiyorum diyerek başladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bilindiği gibi ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, pirim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Emeklilik için 1999 yılına kadar sadece hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır. Hatta bu başlık altında bir de dernek kurulmuş durumda. Bu derneğin başındaki kişinin durumu dahi te başına sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının en büyük ispatıdır. Bu derneğin başındaki hanımefendi 1992 yılında sigortalı olarak sosyal güvenlik sistemimize dahil olmuş. Şayet eski sistem devam etseydi bu hanımefendi 2012 yılında 38 yaşında emekli olacaktı. Hâlihazırdaki sistemdeki kademeli yaş uygulaması sebebiyle bu hanımefendi 2022 yılında yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Esasen bu kişi zaten emeklilik hakkını kazanmış durumda. Sadece emeli maaşı alabilmesi için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişi, 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Böyle şey olur mu? Buna dünyanın hiçbir ülkesinde sosyal güvenlik sistemi dayanamaz. Zaten oralarda da böyle bir uygulama yok.

Ortalama insan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde kırklı yaşlarda emekli olmanın belki bir izahı vardır. Ama bugün ülkemizde insan ömrü 78’i geride bıraktı. Bırakın 38’i 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacak demektir. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. Bu rakam Avrupa ülkelerinde 65’tir.Türkiye kademeli olarak henüz yeni yeni 65 yaş sınırına doğru çıkmaya çalışıyor.

MALİYETİ YILLIK 26 MİLYAR, TOPLAMDA 750 MİLYAR LİRA

Ülkemizde ortalama sigortalılık süresi 26 yıl iken emeklilikte geçen ömür 27 ile 31 yıl arasındadır. Avrupa’da sigortalılık ortalama süresi 35 yıl ilken emeklilikte geçen süre de genellikle 20 yılın altındandır. Ülkemizde bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Görüldüğü gibi mevcut durumda dahi emeklilik sistemimiz içler acısı haldedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hesaplamalarına göre emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunların bir milyon kadarı devlet memuru iken kalanları hizmet akdiyle veya kendi hesabına çalışanlardan oluşuyor. Bunlardan 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam toplamda 750 milyar lirayı buluyor.

Biz ekonomik kurtuluş savaşını verdiğimiz böyle bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına, ülkemizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı diye bunu ben milletime soruyorum. Bir taraftan ekonomik kurtuluş savaşının verildiği bir dönemde fırsatçılar türedi. Bir yerden başımıza bunlar türedi. Bir taraftan erken yaşta emekli olacak bir taraftan da başka bir işte çalışmaya devam edecek. Yani çift dikiş. Böyle bir şey olamaz. Buna adalet denemez. Buna hak denemez. Bugün batı dünyası bir defa yaşta emekliliği tırmandırıyor. 65’in altında eyvallah etmiyor. Yukarı doğru çıkartıyor.

Bizim kimsenin hakkında hukukunda gözümüz yoktur. Türkiye’de AK Parti kadar insanımızın hakkını koruyan, refahını yükselten, sosyal devlet ilkesinin gereğini yerine getiren başka parti olmamıştır. Emeklilerimiz konusunda da en büyük hizmetleri biz getirdik. Biz hükümete geldiğimizde bu ülkede 68 lira emekli maaşı vardı. Bugün asgari ücretin altında emekli maaşı neredeyse kalmadı. Ayrıca tüm emeklilerimize ramazan ve kurban bayramında 1000’er lira ikramiye veriyoruz. Sağlık hizmetlerinde dünyada örneği olmayan bir şekilde sosyal güvenlik şemsiyesinin dışında olan hiç kimseyi bırakmadık.

Ülkemizin imkanları arttıkça emeklilerimizin de durumlarını iyileştirmeyi sürdüreceğiz. Ama bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerinin bozulmasına da gönlümüz rıza gösteremez. Kaldı ki bu adım veya bu kampanya bir siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Bunu bedeli ülkemize çok ağır olur. Bugün emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yürütenlerden önemli bir bölümü emekli maaşı almaya başladıktan sonra resmi veya gayri resmi olarak çalışmayı sürdürecektir. Yani bir yandan devletten maaş alacak diğer yandan işlerine güçlerine bakacak. Hakikat bu iken göz göre göre sosyal güvenlik sistemimizi yeni bir batağın, yen, bir felaketin içine niye sürükleyelim? Meclis’te bu konuyu gündeme getiren partileri, bu gerçekler ışığında yeniden bir durum değerlendirmesi yapmaya davet ediyorum. Türkiye geçmişte popülist politikalardan, hesapsız kitapsız atılan adımlardan çok çekti. Gelin yeniden bu tehlikeli alışkanlığı hortlatmayalım."

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 00:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Volkan Bulut
Volkan Bulut - 2 yıl Önce

Vekiller 4 yıl vekillik yaptıktan sonra emekli oluyor bu konu hakkında ne düşünüyorsun

Idris
Idris - 2 yıl Önce

Dünyanın mersinde görülmüş 40 yaşında emeklilik reis haklı adam yazmış 35 yaşını geçeni memuriyet veriliyo gayet iyi oluyo 35 kadar bi adam bir iş meslek sahibi olamamış işe devlet ne yapsın 40 da emekli ol bir işe gir çift maaş oh ne güzel ayrıca bir vekil bir dönem vekil olunca emekli olmuyor hak kazanıyor yaş ne işe o bekleniyor

Ilker
Ilker - 2 yıl Önce

Sarayda harcadiginiz parayi kisarsan olur baskan 13 yilda yasdan vurmaz milletvekili tek donem secildiginde yani 18 yasinda kazanipp 23 yasinda emekli oluyorda bu neden olmasin bizler hakkinimizi istiyoruz

Rte
Rte - 2 yıl Önce

Güzel açıklama olmuş fakat milletvekilleri bir dönem vekillik yapıp emekli maaşı alıyorlar, 18 yaşında mv seçilen bir kişi 22 yaşında emekli olup maaş alacak bunlara da bir çözüm getirin.

Durmuş alagöz
Durmuş alagöz - 2 yıl Önce

Maaşlar 68 lirayken domates 10 kuruşru reis bu cıkmasa cok büyük oykaybı olcak bil akpartiliyim bende ama ailemin geciminide düşünmem gerek 3 aydır maaş almadık emeklilik umut bizim icin gecim kayna

Durmuş alagöz
Durmuş alagöz - 2 yıl Önce

Ben 47 yaşındayım calışdım işyeri maaş vermiyor cıkıyım dedim gittim yerler yaşın gecmişdiyor almıyor maaş yok işyok emeklilik umut oluyor bize ailemide düşünmem lazım partiney biyere kadar buncayıl akparti icin herşeyi yaptık bi iyilik gürmedik.

Durmuş alagöz
Durmuş alagöz - 2 yıl Önce

Suriyelileri düşündünkadar bizide düşünmen tek istedimiz oy dedin verdik ailecek secimde görev dedin yaptık 15 temmuzda kızılayda sabahladık elimizde bi taşbile olmadan ailecek cocuklar okulu bitirdi boş ikiside biz aclıkla mucadele suriyelimi olalım

Özgür
Özgür - 2 yıl Önce

Tepeden tırnağa hepsine tamam kabul;
Peki 35 yas üstü kamuya e personel alınmıyor sınav dahilinde özel sektörde de olduya kırklı yaslarda işsiz kaldın iş bulma sansın %20 den az üç çocuklu bir aile nasıl geçimini idame edecek ve bu şartlarda 65 görecek velhasıl gördü emekliliğin keyfini çıkarabilecek mi yoksa geçim derdinden ölene kadar çalışacak mı ????