Cumhurbaşkanı Erdoğan' dan Seçim Sonuçlarıyla Alakalı Son Dakika Açıklaması Geldi! Mahkeme Süreci Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen açıklamada, gündemin hararetli konusu seçim sonuçlarına yönelik önemli ifadelere yer verilerek, kamuoyuna bilgilendirmeler sağlandı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan' dan Seçim Sonuçlarıyla Alakalı Son Dakika Açıklaması Geldi! Mahkeme Süreci Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir sessizliğin ardından seçim sonuçlarıyla alakalı açıklama gerçekleştirdi. Seçim sonuçlarına yönelik karar mercihinin YSK olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan " Öncelikle şunu ifade etmemiz lazım, olayın seçim süreci bitti. Şimdi olayın mahkeme süreci var. Bu mahkeme sürecinde bu işin 3 basamağı var. İlçe, il seçim kurulları ve YSK. YSK, bu mahkeme sürecinin patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Bazen bakıyorum, ağzı olan konuşuyor. Yaşamamışlar, belirli kariyeri olan da konuşuyor. Ben damdan düşerek geldim. İstanbul'da tercihli oyla seçim yapıldığı zaman İstanbul'un ilçe ve il seçim kurullarından milletvekili seçilmiştim. YSK'ya müracaat sonrası alındı. Nahai olduğu için yapılacak bir şey yoktu. Sonra İBB Başkanı oldum. "

BU KARARLAR NEREDEN ÇIKACAK?

Çoğunluk ilçe belediyelerini aldıklarını ve kararların çıkması, kurulun işlemesi noktasında bu sayının, çoğunluğun yakalanmasının çok önemli olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan " Bunların bir ders alması lazım. Hala ders çıkarmıyorlar.AK Parti olarak 754 belediyeyi sadece biz aldık. İstanbul'un 39 belediyesi var. Bu 39 belediyenin 25 tanesini İstanbul'da Cumhur İttifakı-AK Parti aldık. Burada bir defa bir ders var. İBB Meclisi'ne gelelim. Şu haliyle bile İBB Meclisi'nin kahir ekseriyeti AK Parti-Cumhur İttifakı'na aittir. Muhaliflerden daha fazla meclis üyesine sahibiz.Ankara'da durum daha da farklı. 107 tane bize ait 39 tane dörtlü mekanizmaya ait olan var. Fark orada daha fazla açılmış vaziyette. Çalışmanı yaparken alınacak kararlar bunlar nereden geçecek bunların onayı? Bu komisyonlarda sen istediğin gibi başkanım diyip kurabilir misin? Önce işi bilin bilmeden konuşmayın. Her şeyden önce bir belediye başkanının kendi meclisinde sırtını dayayacağı çoğunluğu yoksa komiyonu istediği gibi kuramaz, bütçeyi istediği gibi çıkaramaz. Bizim şu anda tek beklentimiz, telaşa gerek yok. Atılması gereken adım şu, cumhurbaşkanlığımın yanında anayasanın tanıdığı bir imkan daha var. Yeni yönetim sisteminde yeni mekanizmada iki görevimi yürütmek durumundayım. Bunları yönetirken bir şeye özellikle dikkat edeceğim. " ifadelerini kullandı.

ANITKABİR KONUSU

Anıtkabir' e ziyaret gerçekleştiren, burada yaptığı ziyaretinde anı defterine adını soyadını yazdıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ünvanını kullanarak imzalayan Ekrem İmamoğlu' na tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu' nun ve CHP' nin protokolden haberlerinin olmadığını, aykırı hareket ettiklerini ifade etti. Açıklamasında Böyle bir ifadenin yazılma hakkının bulunmadığına, usül açısından yanlış olduğuna ve burada yer alan usule erkana aykırı hareket edildiğine yer verdi. Sonuç olarak MSB tarafından defterin oradan çekildiğine vurgu yaptı.

YORUM EKLE