Çiftçiye Kura ile Tarım Arazisi Verilecek!

Resmi Gazete'de yayımlanan habere göre hazine arazilerini değerlendirmek için çiftçilere kura ile verileceği açıklandı. Kuraya katılım şartları ve detayları haberde:

Çiftçiye Kura ile Tarım Arazisi Verilecek!

Tarım ülkesi olan Türkiye’de etkili ve verimli tarım yapılması, boş kalan hazine arazilerinin değerlenmesi başta olmak üzere çiftçilerin tarımsal üretimini desteklemek gibi amaçlar ile hazineye ait tarım arazilerinin 10 yıllık bir süre kapsamında toprağı olmayan ya da yeteri kadar toprağı bulunmayan çiftçilere kura ile dağıtılmasına karar verildi. İlgili uygulamaya ilişkin Milli Emlak Tebliğ'i Resmi Gazetede yayınlanmış olup ilgili karar detayları ise haberin devamında yer alıyor.

Karar Resmi Gazetede Yayınlandı

Yayınlanan Milli Emlak Tebliğ'i ile nüfusunun kayıtlı bulunduğu köyde hiçbir toprağı olmayan, çiftçilik yapan ya da yapmak isteyen vatandaşlara 10 yıl süre ile Hazine arazilerinin kiralanacağı ifade edildi. Karara göre toprağı olmayan çiftçiler 60 dönüme kadar Hazine arazisini işleyip tarımsal ürün elde edebilecek olup aynı zamanda 10 yıllık sürenin bitmesi durumunda ise bir 10 yıl kadar daha bu toprağın işletmesi için talepte bulunulabilecek. Hazine arazilerinin kira bedeli, tarla, bağ ya da bahçenin rayiç bedelinin yüzde 1.5'i olarak belirlenecek ve her yıl tarımsal ÜFE oranında zam yapılacak.

Bazı Şartları Bulunuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu kararda, çiftçilerin yararlanması için birtakım şartların sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki çiftçilerin nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazineye ait tarım arazilerinin kiralanacak olması, ilgili başvurular nüfus kaydı, ikamet durumu, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu gibi çeşitli göstergelere göre yapılacak puanlama sonrasında yüksek puanlar arasında kura çekimi işlemi yapılacak.

Aynı zamanda ilgili arazilerde en az 3 yıldır ikamet ediyor olmak, ikamet edilen yerde toprağı bulunmamak ve arazinin alınması sonrasında ise üretim yapmak koşulu da yer almaktadır.

Ödemeler Nasıl Olacak?

Hazine’ye ait tarım arazileri kurulun internet sitesi üzerinden açıklanacak olup 20 gün süreyle ilan edilecek ve çiftçilerin başvurusu sonrasında arazinin kiraya verilmesi uygun görülürse İlk yıl kira bedeli peşin olarak veya faiz uygulanmaksızın dörtte biri peşin, kalanı üçer aylık dönemler halinde üç eşit taksitle, müteakip yıllar kira bedelleri ise peşin veya dört eşit taksitle ödenebilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER