Çiftçiye Destek Ödemeleri Bugün Hesaplarda!

Tarım Bakanlığının vermiş olduğu yağlı tohumlu bitkiler ve tarımsal sulama elektrik desteği bugün ödenmeye başlandı.Ödemeler kimlik numarasına göre yapılacaktır.

Çiftçiye Destek Ödemeleri Bugün Hesaplarda!

Binlerce çiftçinin merakla beklediği Yağlı Tohumlu Bitkiler Desteği ile Tarımsal Sulama Elektrik Desteği çerçevesinde toplamda 1,4 milyarlık destek ödemelerinin ne zaman ödeneceğine ilişkin açıklama Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından geldi. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili destek ödemeleri bugün hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlanacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından "1 milyar 469 milyon 303 bin lira destek ödemesi hesaplara yatırılıyor" ifadeleri ile ilgili ödemelerin hesaplara yatırılacağı müjdesi verilmiş olup desteğe ilişkin detaylar ise haberimizin devamında yer alıyor.

Toplamda 1,4 Milyar Ödenecek

Bakan Pakdemirli, çiftçiye Yağlı tohumlu bitkiler desteği kapsamında toplamda 1,4 TL’lik ödeme yapılacağının haberini vermiş olmakla birlikte 50 bin 629 çiftçiye 1 milyar 434 milyon TL ödeme yapılacağı açıklandı. Bunun yanı sıra çiftçiye sunulan bir diğer destek olan tarımsal sulama elektrik desteğine ilişkin 35 milyon 303 bin TL’nin çiftçilerin hesaplarına yatırılacağı açıklandı.

Bakan Pakdemirli yapmış olduğu açıklamada destek hesabına ilişkin olarak “Böylece 1 Ocak'tan itibaren ödenen toplam destekleme tutarı 15,2 milyar liraya ulaşarak, 22 milyar liralık tarımsal destekleme bütçesinin yüzde 69,5'lik kısmı ödenmiş olacak" açıklamalarına yer verdi.

Ödemeler T.C. kimlik numarasının son hanesine göre yapılacak olup buna göre son hanesi 0-2 olanlara 19 Haziran'da, 4-6 olanlara 26 Haziran'da, 8 olanlara ise 3 Temmuz'da saat 18.00'den sonra ödemeye alabilecek.

Çiftçiye Doğal Afet Desteği

Son zamanlarda ülkemizi tehdit eden doğal afetler sebebi ile üretimi aksayan ve zor durumlar yaşayan çiftçiye müjde Tarım Bakanı Pakdemirli tarafında verildi. Çiftçinin taleplerini göz önünde bulunduracaklarını açıklayan bakan, “Bu afetlerin büyük çoğunluğu mayıs ayı içesinde meydana geldi. Tarım sigortası kapsamında olan afetlerle ilgili TARSİM tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda yaklaşık muallak hasarlar dahil 780 milyon lira hasar tazminatı ödenecek. Ekspertiz çalışmalarının bitirilmesinden sonra hasar tazminat ödemeleri yapılacak” ifadelerin ile afetlerden etkilenen çiftçiye bu zararın ödeneceğinin müjdesini vermiş oldu.

Aynı zamanda bu yıl üretimi afetler sebebi ile azalan turunçgiller ve zeytin üretimi için de ilgili desteklerinarttırılacağı vurgulandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Allah için faizsiz kıredi verin biz bayan çiftçiler nefes alalım
Allah için faizsiz kıredi verin biz bayan çiftçiler nefes alalım - 3 yıl Önce

Allah için faizsiz kredi versinler bayan çiftçiler nefes alsın