Can Dündar'a Adliye Önünde Silahlı Saldırı Yapıldı

Can Dündar'a Adliye Önünde Silahlı Saldırı. Çağlayan adliyesi önünde Gazeteci Can Dündar'a silahlı saldırı yapıldı. Saldırıda NTV muhabiri hafif şekilde yaralandı. 

Can Dündar'a Adliye Önünde Silahlı Saldırı Yapıldı
Can Dündar'a Adliye Önünde Silahlı Saldırı. Çağlayan adliyesi önünde Gazeteci Can Dündar'a silahlı saldırı yapıldı. Saldırıda NTV muhabiri hafif şekilde yaralandı. 


MİT TIR'ları davasında kapsamında Çağlayan Adliyesi'nde bulunan Can Dündar'a, adliye önünde silalı saldırı yapıldı. Saldırgan gözaltına alındı. Saldırıda Can Dündar herhangi bir yara almadı. Kurşunlardan biri Dündar'ın yakınında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal'in bacağını sıyırdı.

"VATAN HAİNİSİN" DİYE BAĞIRIP KURŞUN SIKTI

MİT TIR'ları davasının bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti karar için ara verdi. Bu sırada adliye önünde Can Dündar gazetecilerin sorularını yanıtlarken bir şahıs yanına yaklaşıp "Vatan haini" diye slogan atarak Dündar'ın ayaklarına doğru iki el ateş etti. Dündar herhangi bir yara almazken, yanında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal'in bacağını bir kurşun sıyırdı.

SALDIRGANA İLK MÜDAHALE DÜNDAR'IN EŞİNDEN

Çanakkale CHP milletvekili Muharrem Erkek, saldırı sonrası şahsın boynunu büküp elini tutttu. Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar da şahsın yakasından tutup çekti.

ELLERİNİ KALDIRIP TESLİM OLDU

Silah seslerini duyan polislerin olay yerine gelmesiyle şahsın etrafını sardılar. Polisler şahsa silahını atıp teslim olmasını söyledi. Saldırgan ellerini havaya kaldırıp üzerinde silah olmadığını polislere gösterdi. Daha sonra yere diz çöktü ve yere yatarak teslim oldu.

DİLEK DÜNDAR OLAYI ANLATTI

Dilek Dündar, saldırı anını şöyle anlattı, "Silahı görünce üzerine gittim. Çanakkale CHP milletvekili de üzerine gitti. O sırada 'vatan hainisin' deyip iki defa ateş açtı. Can'ı o sırada başka bir yere kaçırdılar" dedi.

DÜNDAR: BU BİR GÖZDAĞI

Can Dündar bunun bir gözdağı olduğunu söyledi. Dündar, saldırı girişimi sonrası yaptığı kısa açıklamada, "İyiyim bende bir şey yok. Mahkeme ara vermişti. Çıktığımızda böyle bir saldırı gerçekleşti. Nedir bilmiyorum. Sadece silahını bana yönelttiğini gördüm" dedi.

TWEET DE ATTI

Dündar olay sonrası "İyiyim sorumlu, hedef gösterenlerdir" tweeti attı.


NTV MUHABİRİ SALDIRIYI ANLATTI

NTV Muhabiri Yağız Şenkal olay anında oradaydı ve gelişmeyi şöyle aktardı: ' 'Can Dündar'la beraber yürüyordum ben. Bir kişi geldi yere doğru ateş etti bacaklarına doğru. İki üç el ateş etti seken kurşunlardan biri benim bacağıma geldi. Herhangi bir sıkıntı yok Can Dündar'ın durumu iyi. Kurşun benim bacağımı sıyırdı. Gayet iyiyim bir sıkıntı yok.''

NTV MUHABİRİ HASTANEYE KALDIRILDI

Bacağına kurşun isabet eden NTV muhabiri Yağız Şenkal, tedavi için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Şenkal'in durumun iyi olduğu öğrenildi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Al Jazeera Türk'ün haberine göre saldırganın üzerinden Murat Şahin adlı kimlik çıktı. Saldırgan 1976 Sivas doğumlu. Murat Şahin'nin saldırıyı bir örgüt adına mı yaptı ya da bireysel olarak mı hareket ettiği bilinmiyor.

TEKSTİL İŞÇİSİ, GOP'TA OTURUYOR

Gelen ilk bilgilere göre Şahin, İstanbul Gaziosmanpaşa'da oturuyor ve tekstil işinde çalışıyor. Kasten yaralamadan , tehdit ve hakaretten yargılanmış ancak hüküm giymemiş

Şahin'in daha önce Can Dündar'ın davasına müşteki olarak katılma talebinde bulunduğu da ortaya çıktı.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Olayın ardından gözaltına alınarak götürüldüğü Çağlayan Polis Merkezi'nde ilk ifadesi alınan saldırgan Murat Şahin, Gayrettepe'de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Görgü tanıkları saldırganın "Seni yaşatmayacağım vatan haini" diye bağırdıktan sonra silahını ateşlediğini söyledi.

ADLİYEDE YOĞUN GÜVENLİK

Bu arada Can Dündar'a yönelik silahlı saldırının ardından Çağlayan Adliyesi binasına sarı basın kartı sahibi gazeteciler ve milletvekilleri haricinde kimsenin alınmadığı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU: HEDEF GÖSTERENLER SALDIRININ SORUMLUSUDUR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adliye önünde Can Dündar'a silahlı saldırı girişiminde bulunulmasına ilişkin "Hedef gösterenler, Can Dündar'a yapılan saldırının sorumlusudur" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları haberi" davasında karar beklenirken adliye önünde Can Dündar'a silahlı saldırı girişiminde bulunulmasıyla ilgili açıklama yaptı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Can Dündar'a geçmiş olsun dileğinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Nefret söylemleri ile işini yapan gazetecileri hedef gösterenler, Can Dündar'a yapılan saldırının sorumlusudur. Geçmiş olsun Can Dündar" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE