Çalışmayan Kadınlar Nasıl Emekli Olur? SGK’ya Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

Çalışmayan kadınlarında artık emekli olabilmeleri mümkün ! Çalışmayan kadınlar SGK’ya başvuru yaparak artık emekli olabilecekler. İşte detaylar.

Çalışmayan Kadınlar Nasıl Emekli Olur? SGK’ya Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

Çalışmayan kadınlar da kendi primlerini ödeyerek SGK’dan emekli olabilmektedir. Fakat burada emeklilik için 3 şartın sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki yıl için belirli bir süre sigortalı çalışmak, yaş için şart ise tarihe göre belirlenmekte olup son olarak isteğe bağlı sigorta yer alıyor. Buna göre ilgili şartları sağlamaları durumunda nasıl emekli olunacağına dair detaylar haberin devamında yer alıyor.

İsteğe Bağlı Emeklilik

Çalışmayan kadınlar için emekli olmanın yollarından biri, SGK tarafından sunulan isteğe bağlı emeklilik başvuru ile emekli olma. Burada başvuru yapanlar kendi primlerini ödeyerek, ilgili şartları sağlayarak emekli olabiliyor. Bu yöntem ile emekli olmak isteyenler ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yapmalı.

İlgili başvuru için birtakım şartların sağlanması istenmekte olup bu şartlardan ilki ise çalışmıyor olması şartıdır. Bu noktada bu şartı sağlayan kadınlar SGK il müdürlüklerine giderek isteğe bağlı sigorta için başvuru yapmalıdır. Sonrasında belirlenen prim tutarını her ay düzenli olarak kendileri ödemelidir. Bireyler ilgili prim süresini doldurduktan sonra emekli maaşlarını aylık olarak alabilmektedir.

Hangi Belgeler İsteniyor?

SGK il müdürlüklerine giderek isteğe bağlı emeklilik yaptırmak isteyenlerin yanlarında nüfus cüzdanları ve fotokopisi ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilgili başvuru formunun doldurulması ile birlikte isteğe bağlı emeklilik başvurusu onay sürecine alınmaktadır. Sonrasında ise onay alan kişi, her ay sigorta primini kendi ödemesi ve prim gün sayısının tamamlanması ile de emekli maaşı koşullarından faydalanabilmektedir.

Prim Miktarı Nedir?

İsteğe bağlı olarak sigortalı olmak isteyenlerin 2019 yılı itibari ile ödeyebilecekleri en düşük prim miktarı 818 TL iken ödenebilecek en yüksek prim 6.140 TL şeklinde yer almaktadır. Primlerin ödenmesinden sonra diğer şartlar çerçevesinde kadınlar emeklik hakkı elde edebilmektedir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nevzat
Nevzat - 10 ay Önce

Ayda 818tl para az biraz daha yukseltin

Sevda
Sevda - 10 ay Önce

Sigorta baslangicim 1996 2011 de ek 5 odemeye basladim 2800 gunum var suan 1978 dogumluyum nezaman emekli olurum