Çalışmayan Kadınlar Nasıl Emekli Olur? Ne Yapılması Gerek?

2020 yılında çalışmayan kadınlar nasıl emekli olabilirler ? Yeni düzenlemelere göre kadınların emekli olabilmesi nasıl sağlanacaktır ? İşte detaylar.

Çalışmayan Kadınlar Nasıl Emekli Olur? Ne Yapılması Gerek?

Çalışmaya ev kadınları için sunulan imkânlardan ilki emekli olarak aylık gelir elde etmektir. Bu noktada çalışmadan prim kazanarak emekli ev kadınları emekli olabilmekte ve kendilerine maaş bağlanabilmektedir. Bunun için 3 şartın sağlanması gerekiyor.

Emekli Olma Şartları Neler?

Çalışmayan kadınların isteğe bağlı emekli olabilmesi için çalışmıyor olması gerekmektedir. Bu noktada kadınlar SGK il müdürlüklerine giderek isteğe bağlı sigorta için başvuru yapmalıdır. Sonrasında belirlenen prim tutarını her ay düzenli olarak kendileri ödemelidir. Bireyler ilgili prim süresini doldurduktan sonra emekli maaşlarını aylık olarak alabilmektedir.

Kadınlar Nasıl Emekli Olacak?

Çalışmayan kadınlar için emekli olmanın yollarından biri, SGK tarafından sunulan isteğe bağlı emeklilik başvuru ile emekli olmak. İlgili emeklilik için birtakım şartların sağlanması istenmekte olup bu şartlardan ilki ise çalışmıyor olması şartıdır. Bu noktada bu şartı sağlayan kadınlar SGK il müdürlüklerine giderek isteğe bağlı sigorta için başvuru yapmalıdır. Sonrasında belirlenen prim tutarını her ay düzenli olarak kendileri ödemelidir. Bireyler ilgili prim süresini doldurduktan sonra emekli maaşlarını aylık olarak alabilmektedir.

Hangi Belgeler Gerekiyor?

SGK il müdürlüklerine giderek isteğe bağlı emeklilik yaptırmak isteyenlerin yanlarında nüfus cüzdanları ve fotokopisi ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilgili başvuru formunun doldurulması ile birlikte isteğe bağlı emeklilik başvurusu onay sürecine alınmaktadır. Sonrasında ise onay alan kişi, her ay sigorta primini kendi ödemesi ve prim gün sayısının tamamlanması ile de emekli maaşı koşullarından faydalanabilmektedir.

Ne Kadar Prim Ödenecek?

İsteğe bağlı olarak sigortalı olmak isteyenlerin 2019 yılı itibari ile ödeyebilecekleri en düşük prim miktarı 818 TL iken ödenebilecek en yüksek prim 6.140 TL şeklinde yer almaktadır.

YORUM EKLE