Çalışmayan Ev Kadınlara SGK’dan Emeklilik Müjdesi? Başvuru Şartları Neler?

Geçmişte sigortalı çalışmış olan ve şu anda çalışmayan kadınlar artık emekli olabilecekler.SGK tarafından yapılan düzenlemede çalışmayan kadınlar da emekli olabilecekler.

Çalışmayan Ev Kadınlara SGK’dan Emeklilik Müjdesi? Başvuru Şartları Neler?

Çalışmayan ya da ev hanımı olan kadınlar için müjdeli haber SGK’dan gelmiş bulunuyor. Buna göre çalışmayan kadınlar için de emekliliğin yolu açılmış olmakla birlikte bazı şartları sağlayan, çalışmayan kadınlar da emekli olabilecek. Farklı şekillerde emeklilik arayışında olanlar için SGK tarafından sunulan bu olanaktan geçmişte sigortalılık süresi olan fakat şu an hali hazırda çalışmayan kadınlarda yararlanabiliyor.

Başvuru Şartları Neler?

Çalışmayan ve emekli veya malullük aylığı almayan kadınlar, SGK tarafında sunulan isteğe bağlı sigortalı olabilmekte olup isteğe bağlı sigortalılar kendi primlerini kendileri öderler ve bu şekilde emekli olabilmektedir. Burada sağlanması gereken bir diğer şart ise 18 yaşından büyük olunmasıdır. Bu belirtilen şartları sağlayanlar isteğe bağlı sigortalı olabilmekte olup aynı zamanda 4/a statüsünde olanlar ay içerisinde 30 günden az çalışanlar, yani part-time istihdam edilenler de isteğe bağlı sigortalı olabilmektedir.

Çalışan Kadınlara Doğum Borçlanması

Özellikle çalışan kadınlar için de sağlanan avantajlardan biri erken emekliliğin yolunu açmakta olup bu doğrultuda emeklilikte doğum borçlanması ile erken emekli olunabilmektedir. 3 çocuğa kadar kadın çalışanlar borçlanma ile 2160 gün yani 6 yıl kazandırmaktadır. Böylelikle yaşı ve prim yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabilmektedir. Bu olanaktan yararlanmak için sağlanması gereken tek şart ise annenin borçlanacağı çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra doğmuş olması şeklindedir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Semra oner
Semra oner - 10 ay Önce

Ev hanımı yım calis mak ıstıyurm ıkı cocok annesiyim bır ısım olsun ıstıyurm

sevcan
sevcan - 10 ay Önce

bende istiyom

Sebriye
Sebriye - 10 ay Önce

Uysak

Hasan bran
Hasan bran - 10 ay Önce

25 yıl çalışan eyt den emekli olamıyor ülke batar diye ,hiç prim yatirmayan emekli olacak güzel ülkem

Ayse ozcan
Ayse ozcan - 10 ay Önce

Siz çalışan prim ve gününü doldurmuş kadınları emekli ette çalışmayan kadınlar şöyle dursun

Ayse
Ayse - 10 ay Önce

Evde oturup emekli olan bayanla disarida calisip emekli olan bayanlarin maasi ayni olmamali disarida calisanlar bedenen ve evinden cocuklarindan ayri calisyor digerleri sicacik evinde cocuklariyla birlik iste bu haksiz emeklilik

Emine Ustaoğlu
Emine Ustaoğlu - 10 ay Önce

SGK liyken doğan çocuklara borçlanma yapılıyor erkeklere askerlik borçlanması yapılıyor yurtdışında çalışan 3600 gün bile ödeyip emekli olabiliyor SGK'dan önce doğan çocuklara borçlanma olmuyor ne saçma ve adaletsiz bir durum