Çalışmayan Annelere, Kadınlara Aylık Maaş! Şartlar Neler?

İŞKUR üzerinden çalışmayan annelere ve kadınlara iş garantili MEK kursları açılıyor. Açılan kurslara katılım sağlayan kadınlara maaş veriliyor.

Çalışmayan Annelere, Kadınlara Aylık Maaş! Şartlar Neler?

Özellikle çalışmayan kadınlara yönelik uygulanan istihdam politikalarında İŞKUR önemli bir rol oynamakta olup bu noktada Türkiye’nin birçok ilinde açtığı istihdam garantili kurslar ile hem kadınların meslek öğrenimi sağlanıyor hem de kurslar sonunda kadınlar öğrendikleri meslek alanında iş olanağına sahip oluyor. Çalışmayan kadınlar bu sayede aylık olarak 2 bin 20 TL’ye varan bir ödeme de almış oluyor.

İŞKUR Kursları ile Destek

Hem İşbaşı Eğitim hem de İstihdam Garantili Meslek Edindirme kursları ile İŞKUR birçok ilde bu kurslara katılan işsiz kadınlara günlük olarak ödeme yapıyor. Ayrıca kurs sonunda da öğrenim gördükleri alanlarda iş olanağı sağlıyor. Bu kurslar kapsamında günlük olarak kursiyerlere günlük 77 lira 70 kuruş ödeme yapılıyor. Sigorta ve çocuk bakım giderleri de yine İŞKUR tarafında ödeniyor. Bu kapsamda kursa katılan çalışmayan annelere program boyunca aylık 400 lira bakım desteği veriliyor.

Başvuru Şartları Neler?

Ayrıca adayların başvuru yapmak için sağlaması gereken şartlar arasında Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, İşverenin aradığı özel şartları taşımak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, Emekli olmamak şartları yer almaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR’un düzenlediği bu programlara katılmak ve online başvuru yapmak için https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/kurs-ve-programlar/isbasi-egitim-programlari/ adresinden erişim sağlamak mümkündür. Ayrıca programlara katılmak isteyen annelerin sağlaması gereken şartlara da bu adres üzerinden erişmek mümkündür.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar Ersoy
Serdar Ersoy - 2 yıl Önce

Merhaba elektrik bölümünde iş başı eğitim programı ile iş alımı var mı acaba İstanbul da ikamet ediyorum. Elektrik mesleğini öğrenmek istiyorum