Çalışma Hayatında Taşeron Sistemi Değişiyor! Maaş Artışı Sosyal Haklar!

Kamu kurumlarında taşeron işçiler için yeni gelişmeler neler? Maaş zamları ve diğer sosyal ekonomik iyileştirmeler için gözler Toplu İş Sözleşmesinde! İşte detaylar..

Çalışma Hayatında Taşeron Sistemi Değişiyor! Maaş Artışı Sosyal Haklar!

Taşerondan kadroya geçen 1 milyon çalışan için yeni dönem başladı. Temmuz ayı ile birlikte başlayan taşeron çalışanlarının hem ücretleri artacak hem de sendikaları değişecek. Bu durumda 1 milyon taşeron çalışanları yeni bir döneme adım attı. Taşerondan kadroya geçen çalışan kişiler için süreç 2017 yılında devlet tarafından çıkarılan kanun ile başlamıştı. Böylece kamu idareleri, belediyeler ve taşerona bağlı kuruluşlarda çalışan işçiler kadroya alındı. Fakat çalışanların topu sözleşme hakkı ve sendika süreçlerinde kademeli geçiş görülmektedir.

Bu doğrultuda kamuya geçirilen çalışanlar, kendi iş yerlerinde geçerli olan toplu iş sözleşme hükmüne göre 31 Ekim 2020 tarihinden itibaren uygulanma kararı almıştır. Yerel idarelerde bu tarih 30 Haziran 2020 olarak duyuruldu. Taşerona geçiş döneminde kadroda çalışan kişilerin ücretleri yıllık %4+%4 oranında artış olacak şekilde toplu sözleşme uygulandı.

TAŞERON İŞÇİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI;

Çalışma hayatında taşerona geçilmesi durumunda 450 bin işçi yeni bir döneme geçiş yaptı. 30 Haziran itibari ile 450 bin çalışan ara dönemi tamamladı. Ayrıca üye olunan sendikalardan ayrılarak belediler ve il özel idarelerinde toplu sözleşme hakkı bulunan sendika çalışanları geçiş yaptı.

Ayrıca Kasım ayı itibari ile kurum, kuruluş ve kamuda bu süreç başlayacak. Aynı zamanda taşeron sistemi ile çalışanların mali ve sosyal hakları da yeniden düzenlenecek. Bu tür düzenlemeler 2021 yılına kadar sürecek ve 2021 yılından itibaren taşeron işçileri çalıştıkları kurumda ücret artışı ve sosyal hak düzenlemesine sahip olacak. Koronvirüs nedeniyle Belediyelerde yerel yönetimlerde çalışanlar ile diğer kurumlarda çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmelerinde bazı imkanlarında iyileştirilmesi yapılması isteniliyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 07:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakkı olmayan 4dli
Hakkı olmayan 4dli - 3 yıl Önce

Iyi haberler bekliyoruz. Devletin kadrosunda çalışan personele taşeron ibaresi kullanılamasi çok saçma değil mi? Adımız bile belli değil!!!! Allah korkusu olan ustler karar verdiğinde zaten sorun ortadan kalkar.

Adalet
Adalet - 3 yıl Önce

Benim bu iktidara hic bi sekile inancım kalmadı belediyeler herhangi bi duzenleme yapılacağına aynı askeri ucretle talim edeceğiz guvenimde kalmadı yalan dolan calışanları goz boyama aynı iş aynı gorevli yap arada %100 fark var masalarda bunu neresi adalet istedikleri verildi memurluk surun eye devam

Ensari hamay
Ensari hamay - 3 yıl Önce

Allah devletimize zeval vermesin
Allah devletimiz.basimizda.eksik.etmsn