Bombalı Eylemden Önce Paylaşım Yapan 2 Kişi Gözaltına Alındı!

10 Ekim Ankara'da yaşanan bombalı terör saldırısı öncesi Sosyal medya twitter üzerinden paylaşım yapan iki kişi Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, gözaltına alındı. Yapılan paylaşımlar ile ilgili geniş bir soruşturma başlatıldı.

Bombalı Eylemden Önce Paylaşım Yapan 2 Kişi Gözaltına Alındı!

10 Ekim Ankara'da yaşanan bombalı terör saldırısı öncesi Sosyal medya twitter üzerinden paylaşım yapan iki kişi Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, gözaltına alındı. Yapılan paylaşımlar ile ilgili geniş bir soruşturma başlatıldı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ankara'daki terör saldırısından önce sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan "Bomba Ankara'da patlayacak!.." paylaşımında bulunulan "@DrBereday" hesabıyla ilgili terör örgütü PKK üyesi olduğu tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı.


AA muhabirinin emniyet yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Ankara'daki terör saldırısından 9 saat önce "@DrBereday" kullanıcı adlı bir hesaptan, " 'Bomba' Ankara'da patlayacak!..", "IŞİD Ankara'da patlatmasın?!" ve "Ankara'da yapılacak eylemde IŞİD adı alında müdahele olabilir. Bunu engellemenin yolu Sol örgütlerin direct müdahalesidir. PKK yok bu işte" mesajları atıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün patlamaya ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında, kamuoyunda tartışmalara yol açan sosyal medya hesapları da ayrı bir başlık olarak incelendi.

2012'den beri aktif olan ve saldırının gerçekleştiği gün kullanıcısı tarafından kapatılan hesapla ilgili başlatılan incelemeyi kısa sürede tamamlayan emniyet yetkilileri, terör örgütü PKK üyesi oldukları öne sürülen 2 kullanıcıyı gözaltına aldı.

ÇOK SAYIDA EYLEME KATILDI

Gözaltına alınan Diyarbakır doğumlu Erhan Ö'nün (44) bölücü terör örgütünün çok sayıda eylemine katıldığı, daha önce 2 kez gözaltına alındığı belirlendi. Zanlının, söz konusu hesabı birinci derecede bir yakınının telefonu üzerinden kullandığı tespit edildi.

Gözaltına alınan Suruç nüfusuna kayıtlı Mehmet P'nin (35) ise 1997 yılından itibaren Şanlıurfa ve Diyarbakır'da PKK/KCK terör örgütü içinde aktif faaliyet yürüttüğü, zanlının, terör örgütünün illegal internet sitelerinde müstear isimlerle yazılar yazdığı ve haber sitelerinde çalıştığı belirlendi.

Mehmet P'nin, Şanlıurfa'da Mayıs 2013'te yapılan bir operasyonda, içerisinde yaklaşık 21 kilogram TNT görünümlü patlayıcı madde bulunan anti tank mayını gövdesi, 3 plastik kutu içerisinde yaklaşık 4 kilogram TNT, 14 F1 model el bombası gövdesi ve 14 fünye grubu, 30 elektrikli fünye ve 7 uzaktan kumanda sistemi ele geçirilen operasyon kapsamında gözaltına alındığı tespit edildi.

Mehmet P'nin 2013 yılında yargılandığı davada, Kobani'de bomba eğitimi aldığının tanık ifadeleriyle kayıtlara geçtiği, 2013-2014 yılları arasında söz konusu davadan dolayı tutuklu kaldığı belirlendi.

Zanlının, 7 Haziran seçimlerinde bir siyasi partiden aday adayı olduğu da tespit edildi.

TWİTTER, IP ADRESLERİNİ PAYLAŞMAMIŞTI

Öte yandan, Twitter, terör saldırısını adeta önceden haber veren kullanıcılarının IP adreslerini ilk etapta vermemişti.

Twitter, daha sonra Türk kamuoyundan yükselen tepkiler sonrasında bu bilgileri paylaşmak zorunda kaldı. Emniyet güçleri, söz konusu isimleri kendi imkanlarıyla IP adresleri paylaşılmadan önce tespit etti. Daha sonra eldeki bulgular ve alınan ifadeler, istihbarat paylaşımı neticesinde kesinleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 23:38
YORUM EKLE