Bölgesel Yasaklar Nasıl Uygulanacak! İl, İlçe Köy, Sokak Bazlı Kısıtlama Geliyor!

Koronavirüs vaka sayılarının yeniden artması ile birlikte bölgesel olarak kısıtlamalar geliyor. İlçe, mahalle ve köylerde kısıtlamalar uyguylanabilecek. Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu caddeler için de bu kısıtlama uygulanabilecek.

Bölgesel Yasaklar Nasıl Uygulanacak! İl, İlçe Köy, Sokak Bazlı Kısıtlama Geliyor!

Koronavirüs vaka sayıları arttığı illerde bölgesel kısıtlama geliyor il-ilçe Köy ve sokak bazında Kısıtlamanın detayları belli oldu.

2020 yılının Mart ayında Türkiye'de görülen koronavirüs salgını 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle yeni normalleşme adımları kapsamında kontrollü sosyal hayat başladı. Son 1 ay içerisinde vaka sayıları 1000 rakamlarını altında seyretti. Kurban Bayramı ve tatil süreci vaka sayılarının artmasına neden oldu. Yurdun bir çok noktasından sosyal mesafe kurallarını hiçe sayan görüntüler geldi.  Ağustos ayı ile birlikte vakalar yeniden bin rakamlarının üzerine çıktı. Türkiye'de kısıtlamaların gelip gelmeyeceği İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il genelinde uygulanacak sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı merak edilen konular arasında yer aldı.

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? İçişleri Süleyman Soylu bu konuyu net bir ifade ile cevaplandırarak böyle bir şeyin düşünmediklerini ifade etti. Fakat Sağlık Bakanlığı'nda ifade ettiği gibi bölgesel kısıtlamalar geliyor. Bölgesel kısıtlamaları il Pandemi kurullarında, Hıfzıssıhha kurulları tarafından alınacak tedbirler kapsamında uygulamalar devam edilebilecek. Bu kapsamda bazı ilçelerde, bazı mahallelerde ve bazı köylerde bölgesel olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilebilecek.

SOKAK KISITLAMALARI GELİYOR!

Sokak kısıtlamalarında vatandaşların sosyal mesafe kuralını ihlal etmelerini engelleye yönelik olacak. Bazı yoğunluğun yaşandığı caddelerde sokaklarda sahil yerlerinde piknik alanlarında yürüyüş yerlerinde ve vatandaşların yoğunluğa neden olabilecek birçok yerde tekrar uygulaması gündeme geldi. Bu kurallara uymayan vatandaşlara daha önce olduğu gibi idari ve adli işlemler uygulanabilecek. Kısıtlamalar toplu ulaşım alanlarında, cadde, sokaklarda, sahil bantları, mesire-ören yerleri, piknik alanları, spor yürüyüş alanlarında uygulanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 13:51
YORUM EKLE