Berber ve Kuaförler Ne Zaman Açılacak! Tarih Açıklandı!

Günlük kazançları ile ayakta duran mesleklerin başında gelen berber ve kuaförler zor bir ekonomik dönemden geçiyor. Berber ve kuaförler ne zaman açılacak? Bu konu sadece işletmeler tarafından değil vatandaşında en çok ihtiyaç duyduğu sektörlerin başında geliyor.

Berber ve Kuaförler Ne Zaman Açılacak! Tarih Açıklandı!

21 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığının genelgesi ile bazı işletmelerin faaliyetlerine ara verildi. Açıklanan kararda ile berber ve kuaför salonlarının kapatılmasına karar verilmişti. Bir ayı geçkin süredir berber salonlarının faaliyetleri devam etmiyor. Buna göre vatandaşlar evde kendi imkanları ile saç traş makinesi satın alarak tıraşlarını olmaya çalışmaktalar. Koronavirüs'ün yayılmasının önüne geçmek için alınan bu tedbirlerin ne zaman normalleşme sürecine girileceği merak ediliyor. Günlün Covıd-19 tablosuna göre vaka sayısının azalmasından ve riskin bitmesinden sonra normalleşme sürecinin gerçekleşmesi bekleniyordu. Berberler ne zaman açılacak belli oldu. İşte açıklamanın detayları..

Ankara Ticaret Odası ve Artistik Kuaförler Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre Mayıs ayının ilk haftasında berber ve kuaförlerin açılmasına yönelik bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Başkan Hakan Kutlugün Hürriyet'e yaptığı açıklamada "İçişleri Bakanlığından ve Bilim kurulundan izin istiyoruz" dedi. Kuaför ve berberler olarak Mayıs ayının ilk haftasında (4 Mayıs tarihinden sonra) çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

BERBER VE KUAFÖRLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Berber ve Kuaförler Derneği Başkanı Hakan Kutlugün açıklamasında yapılan hazırladıklarından bahsederek, her yüz metreye 3 müşteri alacak şekilde içeriye müşteri alınmasını düşündüklerini ifade etti. salonlarda ikaz uyarı ve bilgilendirmeler yapılacak. salonun genel hijyeni ve gelen müşterilerin hijyen şartları sıkı takip edilecek. Gerek müşterilerin gerek be berberlerin ateşlerinin ateş ölçer ile sıkı takibi yapılacak. Çalışma alanlarında en az 1.5 metre mesafe bırakılması, müşterileri için tek kullanımlık malzemeler temin edilmesi, siperlik servisi, tek kullanımlık penuar temini, tarak, fırça fön malzemelerinin müşterilerin saçlarının yıkamasından sonra kullanılması, berberlerin havalandırmalarının sağlıklı olması gibi bir hazırlık içerisinde olduklarını ifade edildi. 

Açıklamasında şuanda sadece AVM'lerin alınması konuşulduğunu ve berberlerinde günlük kazançları ile ayakta durduklarını ifade ederek bir çalışma yaptıklarını izin verilmesi ile Mayıs ayının ilk haftasından itibaren çalışmaya hazır olduğunu ifade ettiler.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 01:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat çan
Murat çan - 4 yıl Önce

Kahveler nezaman açılacak yeter