Bekçilerde Yoklama ve Sıvazlama Tartışması Sürüyor! Sıvazlama Nedir?

Çarşı ve mahalle bekçilerin yoklama ve sıvazlama yetkisi kanun olarak sunulmadı. Tartışma konusu büyüyor. Peki nedir yokalama ve sıvazla?

Bekçilerde Yoklama ve Sıvazlama Tartışması Sürüyor! Sıvazlama Nedir?

Çarşı ve mahalle bekçileri bilindiği üzere vatandaşların bugüne kadar milyonlarca kez GBT kontrollerini yaptı ve ilgili bilgiler Emniyet Genel Müdürlüğü EGM tarafından da kamuoyuna paylaşılmıştı. Buna göre İzmir ile Mardin'de meydana gelen olaylardan sonra mahkeme çarşı ve mahalle bekçilerinin kimlik soramayacağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonra Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi harekete geçti ve dün Türkiye Büyük Millet Meclisinde kanun teklifi sunuldu oy birliği ile kabul edildi. Bekçilere bir çok hak verildi fakat yoklama ile sıvazlama yetkisi tanınmadı. Peki yoklama ve sıvazlama yetkisi nedir?

BEKÇİLERE VERİLEN YETKİLER HABERİ

Yoklama ve Sıvazlama Nedir?

Yoklama ile sıvazlamanın kelime anlamlarına bakıldığında Bir şeyin üstünde yavaş yavaş, hafifçe el gezdirmek karşımıza çıkıyor. Yani bekçilerin vatandaşları yoklama ve sıvazlama şeklinde aramasının önü engellenmiş oldu. Bu konunu muhalefet partileri şöyle dile getirmişlerdi ki bekçiler sadece erkek olduğu için kadın vatandaşların rahatsız olmaması, bekçilerden korkmaması için böyle bir yetkinin verilmemesi gerektiği belirtilmişti. Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi de bu konuda adımları atarak bekçilere yoklama ve sıvazlama yetkisi verilmedi. Üst arama ve silah kullama yetkisi ise kanunlaştı.

YORUM EKLE