Bedelli Askerlikten Yararlanacak Üniversite Öğrencileri İçin Düzenleme Yapılacak mı?

Bedelli askerlik düzenlemesinde 28 gün eğitim alma şartı nedeniyle kamuda ve özel sektörde çalışanlara iş garantisi getirilecek ve 1 ay ücretsiz izinli sayılacaklar. Peki şartları taşıyan üniversite öğrencileri bedelli askerlikten yararlanmak isterlerse 28 gün askerlikte olmaları nedeniyle eğitimlerine engel olur mu

Bedelli Askerlikten Yararlanacak Üniversite Öğrencileri İçin Düzenleme Yapılacak mı?

Bedelli askerlik için getirilecek olan 28 gün eğitim şartı kamuda ve özel sektörde çalışan işçiler için bazı soru işaretlerine neden olsa da yapılan açıklamalarda 28 gün temel eğitim nedeniyle askere gidecek olanların iş garantisi bulunacağı, kamuda ve özel sektörde çalışanların 28 eğitim süresince ücretsiz izinli sayılacakları belirtildi. Bedelliden yararlanması beklenen 4 Milyon adaydan bazıları da üniversite eğitimlerine devam etmekteler. Üniversitede devam eden derslerinden dolayı mağdur olmak istemeyen öğrenciler de bir düzenleme yapılmasını beklemekte. 

BEDELLİ ASKERLİK VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Bedelli askerlik için belirlenen ücretin makul olması ve daha çok adayın bu düzenlemeden yararlanması hedeflenmekte. Bunun yanı sıra en son 2014 yılında çıkartılan düzenlemede katılım oranı  "yüzde otuzüç" olmuştu. 2018 bedelli askerlik düzenlemesinde katılım oranın daha fazla olması beklenirken, 28 gün eğitim nedeniyle özel sektörde çalışanlar, kamuda görev yapanlar ve eğitimlerine devam edenler için yeni açıklamalar beklenmekte. Üniversite öğrencileri de 28 gün eğitim süresinin eğitim ve öğretim dönemi tarihlerinde olması halinde, eğitimlerinde devamsızlıktan kalmamaları için çözüm beklemekteler.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER