Bayramda Şehirlerarası Kısıtlama ve Ankara, İstanbul, İzmir Bayramlaşma Yasağı Olacakmı?

Kurban bayramına sayılı günler kala merak edilen konulardan bir tanesi; şehirler arası kısıtlama olacak mı? Büyükşehirlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa bayramlaşma yasağı olacak mı konuları olmaktadır.

Bayramda Şehirlerarası Kısıtlama ve Ankara, İstanbul, İzmir Bayramlaşma Yasağı Olacakmı?

Kurban bayramında Ankara ve İstanbul'da bayramlaşma yasağı olacak mı şehirlerarası seyahat yasağı var mı?

2020 yılı Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Özellikle bayramlarda  iş nedenlerinden dolayı Büyük şehirlerde yaşayan ve memleketlerine gitmek isteyen vatandaşlar bayram öncesi seyahatlere çıkıyorlar. Ramazan Bayramında 81 il genelinde sokağa çıkma yasağının olması nedeniyle, diğer bir husus ise şehirlerarası kısıtlamanın var olması Kurban bayramında iller arası seyahat edenlerin sayısının artmasına neden oldu. Bu sebeple Kurban bayramında şehirler arası kısıtlama olacak mı? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi Büyük şehirlerde bayramlaşma yasağı, toplu etkinlik mezarlık ziyareti yasağı olup olmayacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son yaptığı açıklamalarda Kurban bayramına özel olarak bir kısıtlamanın yapılmayacağını ilan etti. Bu sebeple İçişleri Bakanlığı tarafından herhangi bir genelge açıklanarak gerek şehirlerarası kısıtlama ve bakanlık nezdinde bir uygulama yapılmayacak. Fakat dünyayı etkisi altına alan yeni virüs covid 19 un Türkiye'de görülmesinin ardından oluşturulan İl pandemi kurlarının il Hıfzıssıhha Kurulları Bayram boyunca alınacak tedbirler konusunda yer yer bazı kararlar almaktadır. Bu kararlardan bazıları Zonguldak, Bartın, Düzce illerinde toplu mezar ziyaretlerinin yasaklanması, toplu etkinliklerin yasaklanması, toplu bayramlaşma yapılmasının kısıtlanması konularında oldu. 30 Temmuz tarihinde açıklanacak olan il pandemi Kurulu kararlarında bu sayfa üzerinden aktaracağız.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 00:00
YORUM EKLE