Barzani: 'Hendekler Kapatılmalı'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, yaşanan olaylar ile ilgili bir açıklama yaparak hendeklerin hemen kapatılması gerekildiğini dile getird

Barzani: 'Hendekler Kapatılmalı'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, yaşanan olaylar ile ilgili bir açıklama yaparak hendeklerin hemen kapatılması gerekildiğini dile getirdi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, çözüm süreci konusunda arabuluculuk yapabileceğini söyledi.
Ankara ziyaretinin ilk gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşen Barzani, dün de saat 11.00’de Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ziyaret eden Barzani, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ağrı Milletvekili Leyla Zana, Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve HDP Dışilişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Nazmi Gür’den oluşan HDP heyetini kabul etti.
 
HENDEK ANISINI ANLATTI
 
Edinilen bilgiye göre, Barzani HDP heyeti ile görüşmesinde çözüm sürecinin bitirilmesine çok üzüldüğünü, bu konuda hükümetle arabuluculuk yapabileceğini ifade etti. HDP’lilere hendeklerin kapatılması yönünde çağrıda bulunan Barzani’nin, Güneydoğu’da barış ikliminin kırıldığı, savaş durumuna geçilmesinin kimseye kazandırmayacağı, bir an önce şiddetin azaltılması gerektiği uyarısında bulunduğu öğrenildi.

 
Görüşmede, Barzani’nin, bölgedeki hendeklerle ilgili olarak bir anısını anlattığı da belirtildi. Barzani,Bağdat yönetimi ile çatıştıkları dönemde bir kenti almak istediklerini, ancak babası Mustafa Barzani’nin “Doğru strateji olmaz. Sonradan müdafaa edemeyeceğiniz bir yere girip işgal etmek, hem oradaki halka hem de işgal edene zarar verir” diyerek engel olduğunu aktardığı bildirildi.
 
ERDOĞAN’A ÖVGÜ
 
Barzani’nin görüşmede, “Kürdistan’ın geleceği için Türkiye çok önemli” diyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydettiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Barzani HDP heyetine şunları söyledi:
 
“Daha önce dünya ülkelerini, Kürt sorunu ile ilgili bilgilendirmek istedik ve liderlere mektup gönderdik. Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’ne mektubu bırakmak istediğimizde, Cevdet Sunay mektubumuzu kabul etmemişti. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduğu zaman Erbil’e geldi ve Sayın Erdoğan’ın bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu gördüm. Kendisinin Kürt sorununun çözümünden yana olduğunu gördüm. Aynı şeyi Ahmet Davutoğlu’nda da gördüm. Eskiden hiçbir şeyimiz yoktu ama şu anda protokolde Kürdistan bayrağını koyabiliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 02:01

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE