Bankalardan Büyük EFT Vurgunu

Bankalar, vatandaşın en çok kullandığı para transferi aracı olmaya devam ediyor. Ancak bankaların yaptığı EFT vurgunu da gün yüzüne çıktı. Bankalar bu iş için Merkez Bankası'na verdikleri paranın tam 50 katını vatandaştan tahsil ediyorlar. İşte ayrıntılar…

Bankalardan Büyük EFT Vurgunu

Bankalardan Büyük EFT Vurgunu

EFT için bankaların tüketiciden kat kat fazla para kazandığı ortaya çıktı. Bankalar müşterileri ile ilgili yaptıkları her türlü işlem için Merkez Bankası’nın sistemini kullanıyor. Durum böyle olunca da tüketiciye bankalar tarafından fahiş faturalar kesiliyor. Bir EFT hizmeti Merkez bankası tarafından en az 1,10 TL’ye verilirken en yüksek de 104,45 TL’ye veriliyor. Merkez Bankası tarafından verilen bu hizmet için milyonda 175 (0.000175) oranında komisyon belirleniyor. Yani Merkez Bankası’nın sistemine göre üst sınır olarak konulan 104.45 TL EFT ücretine konu aktarılan TL tutarı 596 bin 857 TL'den fazla. Buradan anlaşılan Merkez Bankası’nın 596 bin 857 TL'nin üzerinde gönderilen tutarlar için de 104.45 TL aldığıdır. Bundan dolayı da daha üst rakamlar için aldığı ücret oranı milyonda 175 oranının çok altına inebiliyor.

Ama bankalara gelince durum tamamen değişiyor. Bankalar en az EFT ücreti olarak 1.10 TL karşılığında aldığı hizmeti tüketicilerine 50 katına kadar çıkan ücretle satıyor. En üst seviyeden yani 104.45 TL karşılığında satın aldığı hizmeti ise bankalar 2 bin 400-3 bin TL'ye satıyor. Yani bankalar satın aldıkları hizmetin 23-28 katı fazlasına satıyorlar.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE